10 günde maganda terörüne uğrayan  4 kişi yaşamını yitirdi, 6 kişi yaralandı

BirGün/Ankara

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, son yıllarda artan maganda terörünü ele alan bir rapor hazırladı. Raporda Eylül ayının ilk 10 gününde maganda kurşunları sonucu 4 kişinin hayatını kaybettiğini, 6 kişinin yaralandığına dikkat çekildi.

Ağbaba’nın maganda terörü ile ilgili “Kim vurduya gidenlerin ülkesi” raporunda, “Ülkemizde 'maganda kurşunu' tarafından ölen ve yaralanan insanların sayısı her geçen gün artmakta ve ciddi rakamlara ulaşmaktadır. Maganda kurşunu cinayetleri genellikle düğünler, maç ve yılbaşı kutlamaları veya genel bir vesile bulunmaksızın kişisel keyif ya da 'kafa bozukluğu' ile özellikle ruhsatsız silahlardan ateşlenen mermilerle gerçekleştirilmektedir” denildi.

Raporda özetle şu tespitlere yer verildi:

*Amerikan Ateşli Silahlardan Korunma Merkezi Ajansı'nın geçmiş yıllarda yaptığı araştırmaya göre, 700 kişinin maganda kurşunlarıyla can verdiği Türkiye'yi 300 ölümle Porto Riko ve 100 ölümle Dominik Cumhuriyeti izlemektedir.

*Türkiye'de maganda kurşunu olaylarını en çok ; İstanbul, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Bursa, Samsun, Kocaeli, Aydın ve Adapazarı illerde görülmektedir.

*Bireysel silahlanmanın önlenemez artışı, maganda cinayetlerinin de artmasına sebep olmaktadır. Maganda kurşunu cinayetlerinin en az yüzde 80'inin ruhsatsız silahlardan çıkan mermilerle gerçekleştiği tahmin edilmektedir. Son 10 yılın suç istatistiklerine bakıldığında ruhsatlı ateşli silahlarla işlenen tüm suçlar sayısı 25 bin 547 iken ruhsatsız silahla işlenen suç sayısının 159 bin 123 olduğu belirtilmektedir.

*Bireysel silahlanma konusunda yapılan araştırmalara göre Türkiye’de son beş yılda bireysel silahlanma yüzde 50 oranında artmıştır. Günde biri çocuk olmak üzere 10 vatandaşımızın bireysel silahlanma nedeni ile öldüğü belirtilmektedir.

*Son 10 gün içerisinde 4 vatandaşımız maganda kurşunları sonucu hayatını kaybederken, 6 vatandaşımız da çeşitli yerlerinde yaralandılar.

En Çok Okunan Haberler