35 ay geçti anıt yok

BİRGÜN / ANKARA

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB'nin düzenlemeyi planladığı Emek, Barış ve Demkrasi mitingi öncesinde tarihi Ankara Garı önünde gerçekleştirilen saldırının üzerinden 35 ay geçti. IŞİD'in gerçekleştirdiği ve 103 yurttaşın yaşamını yitirdiği katliamda ölenler anısına yapılması planlanan anıt ise hala yapılmadı.

Her ayın 10'unda olduğu gibi patlamanın gerçekleştiği yerde toplanan aileler, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin aldığı karara rağmen anıtın yapılmadığına dikkati çekerken AKP'li Belediye Başkanı Mustafa Tuna'nın ve belediye yönetiminin kendilerine randevu dahi vermediğini ifade etti. Aileler adına anma töreninde konuşan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “Bizi duymayan kör, sağır, dilsiz bir kamu otoritesi ile karşı karşıyayız” dedi.

Bir ay sonra katliamın üçüncü yılının dolacağını hatırlatan Coşgun, yargılamanın sona erdiğini ancak 8 Kasım'da firari sanıkların yargılamasının süreceğini ifade etti. Coşgun, “Bu duruşmalara da sahip çıkmamız gerekiyor. Biz 'bitti' demeden bu mücadele asla bitmeyecek” diye konuştu.

"BOYUN EĞDİREMEZSİNİZ"

Anma töreninde, yaşamını yitiren Dicle Deli'nin babası Faik Deli de konuştu. Katliamın ardından patlama alanına konulan kartondan sembolik anıtın dahi defalarca tahrip edildiğini ifade eden baba Deli, “Anıtların yerinde kalması için hangi önlemleri aldınız? Hangi kamera kayıtlarına bakıp da soruşturma başlattınız? Her yıl katliamın yıl dönümünde aileler tartaklandı. Olayın olduğu gün yaralılarımızın, canlarımızın maruz kaldığı gaz bombalarına aileler olarak daha sonra bizler maruz kaldık. Buna hakkınız yok. Öldürebilirsiniz ama boyun eğdiremezsiniz” diye konuştu.

En Çok Okunan Haberler