AB’ye sıcak mesajlar

ABD ile yaşanan rahip Brunson gerilimi ve ekonomik kriz ardından dümeni ABD ile gerilimli ilişkiye sahip olan AB’ye çeviren AKP, 3 yıl aradan sonra ‘Reform Eylem Grubu’ toplantısı yaptı. 4 Bakan AB’ye sıcak mesajlar verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla yeni sistemin ilk, toplamda 4. Reform Eylem Grubu Toplantısı yapıldı.

Bakanlar toplantı sonrasında ortak basın açıklaması yaptı. Bakanların açıklamaları özetle şöyle:

Mevlüt Çavuşoğlu: Siyasi reform sürecinin hızlandırılması için mutabık kaldık. Daha az bürokrasi ile daha hızlı adımlar atacağız. Avrupa Konseyi ile daha yakın çalışmayı düşünüyoruz. AB ile ilişkilerimizde sonuç alabileceğimiz konulara odaklanacağız. Gümrük Birliği müzakerelerinin tekrar başlatılması, vize serbestisinin hayata geçirilmesi. Vize serbestisinde 7 kriter vardı 6’ya düştü. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 6 kriter için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Abdulhamit Gül: AK Parti iktidarının reformcu duruşu malumdur. Yeni sistemin imkanlarından da yararlanarak yargıya güvenin artacağı ve hızlanacağı bir dönem olacak. Yargıda hedef süresi uygulamasının pilot uygulamalarını pazartesi günü başlatacağız. AB ile diyalogları sürdüreceğiz. İnsan hakları ve özgürlükleri geliştirecek çalışmaları artıracağız.

Berat Albayrak: ABD tarafından Türk ekonomisine karşı bir süreç başlatıldı. Ekonomimizi hedef alan açıklamalarla gerginlik üst seviyeye ulaştı. Siyasi saiklerle yapılan saldırı sonrası Avrupa’dan müttefiklik ruhuna yakışır bir şekilde açıklamalar geldi. Bu sürecin Türkiye’nin ekonomik göstergeleriyle açıklanamayacak siyasi adımlar olduğunu birçok kesimin kabul ettiğini gördük. Adımlar atmaya başladık. İhracat ve ithalat rakamları oldukça pozitif bir göstergeyi ortaya koydu.

Süleyman Soylu: Bu toplantı ülkemizin reform iradesini teyit etmektedir. Toplantıda olumlu bir hava oluştu. Türkiye bir taraftan AB taahhütlerini yerine getirmeye çalışırken bir taraftan terörle mücadele etmektedir. Terör örgütleriyle mücadele iradesi AB güvenliğiyle de alakalıdır.

En Çok Okunan Haberler