Aladağ yangını terfi ettirdi

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN -@mustafamertb_

Aladağ’daki tarikat yurdunda 11’i çoçuk 12 kişinin ölümüne sebep olan yangın çifte terfi getirdi. Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne görevden alınan Vefa Bardakçı’nın yerine, Adana Aladağ’daki yurt yangınında 11’i çok 12 çocuğun yaşamını yitirdiği dönemde Adana İl Milli Eğitim Müdürü olan Turan Akpınar getirildi. Öte yandan aynı dönemde Aladağ İlçe Milli Eğitim Müdürü olan ve Milli Eğitim Bakanlığı’nca görevinden alınıp sosyal bilgiler öğretmenliğine getirilen Mehmet Aktaş okul müdürlüğüyle ödüllendirildi.

Milli Eğitim Müdürlüğü müfettişlerinin hazırladığı raporda, yurtta yangın söndürme tatbikatının yapılmadığı gibi tespitlere karşın müdürlüğün, eksikliklerin giderilip giderilmediğinin takibini yapmadığını ve ardından yangın faciasının gerçekleştiğini söyleyen eğitimciler Bardakçı’nın Ankara Milli Eğitim Müdürü olarak “mükafatlandırılmasına” tepki gösterdi.

Aileleri azarladı

Aladağ’daki facianın üstünü örtmekle suçlanan Akpınar’ın, yangında çocuklarını kaybeden aileleri azarladığı iddia edildi. Akpınar’ın çocuklarının zorla tarikat yurduna yönlendirildiğini anlatan acılı ailelere, “Çocuklarınızı isteyerek bu yurda verdiniz, sizin söylediklerinize inanmıyorum, ne derseniz deyin inanmam” dediği ileri sürüldü. Olayın ardından Akpınar hakkında herhangi bir soruşturma açılmazken Akpınar, terfi ettirildi. Önce Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar yardımcısı yapılan Akpınar, Müsteşarlık makamının kaldırılmasıyla Milli Eğitim Müşavirliği görevine getirildi. Akpınar’ın yeni görevi ise “Ankara Milli Eğitim Müdürü” oldu.

İsimler eski

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında dönüşüm amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalarda Ankara Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı geçen hafta görevden alındı. Bakanlık’tan edinilen bilgiye göre, Bardakçı’nın görevinden alınmasında liselere geçişte sınavla öğrenci alacak okulların belirlenmesi sürecindeki plansızlık rol oynadı. Bardakçı’nın yerine göreve, Aladağ’daki yurt yangısı sırasında Adana Milli Eğitim Müdürü olan Turan Akpınar getirilmesi şaibeli isimlerle yola devam edileceğini gösterdi.

***

Denetlemedi, okul müdürü oldu

Öte yandan Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre faciada yeterli denetim görevini yapmadığı için ‘taksirle ölüme sebebiyet vermek’ suçundan yargılanan ve Milli Eğitim Bakanlığı’nca kınama cezası verilen eski Aladağ Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aktaş, Çukurova’da bir ortaokula müdür olarak atandı.

En Çok Okunan Haberler