Aliağa’da 2 bin 600, Manisa’da 104 işçi yemekten zehirlendi: ‘İşçinin sağlığı hiçe sayılıyor’

İzmir Aliağa’da SOCAR’a ait Star Rafineri’de gıda zehirlenmesi nedeniyle hastanelere başvuran işçi sayısı dün itibariyle 2 bin 600’e çıktı. İl Sağlık Müdürü Bediha Salnur, işçilerin sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı.

Star Rafineri’de çalışan işçiler, salı akşamı Akyıldız adlı yemek firmasının dağıttığı akşam yemeğinin ardından fenalaşmış; işçilerin bir kısmı yemeğin hemen sonrasında, bir kısmı ise ertesi sabah Aliağa, Menemen ve Çiğli’deki hastanelere kaldırılmıştı.

İl Sağlık Müdürü Salnur, dün AA’ya yaptığı açıklamada, “Çarşamba günü sabahtan akşama kadar 739 işçi hastanelerimize müracaat etti. Dün gece de işçilerden bazısı benzer şikâyetlerle hastanelere geldi. İzmir’in farklı hastanelerine toplam 2 bin 600 civarında hasta başvurusu oldu. Şu anda hastanelerimizde 100 civarında yatan işçimiz var. Akşama doğru büyük bir kısmının taburcu olacağını düşünüyoruz. Sağlık durumlarında korkulacak bir durum yok” dedi.

Soruşturma sürüyor
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün yenilen yemekten, kendilerinin ise kullanılan sudan örnek aldığını ifade eden Salnur, yaşanan sağlık sorununun gerçek nedeninin tahlil sonuçlarından sonra ortaya çıkacağını sözlerine ekledi.
Öte yandan Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında yaklaşık 100 kişinin ifadesine başvuruldu.

‘Yakında ölümler de psikolojik olacak’
DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ise fabrika, tesis ve şirket gibi işletmelerdeki yemek ihtiyacının taşeron firmalar tarafından karşılanmasının sağlıklı bir uygulama olmadığına dikkat çekerek, “Her işletmenin kendi bünyesinde bir mutfak barındırması ve yemeklerini burada yapması gerekiyor. Ürünlerin hepsinin günlük olarak temin edilmesi gerekiyor. Yemek şirketlerindeki yemeklerde hiçbir denetim söz konusu değil. Aynı yerde daha önce de birçok kez gıda zehirlenmesi olayının yaşandığına şahit olduk ve yemek şirketi çıkıyor, “Zehirlenmeler psikolojik” diyor. Yakında ölümler de psikolojik olacak” diye konuştu. Konunun takipçisi olacaklarını belirten Sarı, işçilerin sağlığının hiçe sayıldığı her uygulamanın karşısında olacaklarını ifade etti.

***

Manisa’da da işçiler zehirlendi

Star Rafineri’de yaşanan toplu zehirlenmenin yankıları sürerken, Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde faaliyet gösteren bir fabrikada da dün gıda zehirlenmesi yaşandı, 104 işçi hastaneye kaldırıldı. DHA’nın haberine göre, Karaağaçlı’da bulunan bir mobilya fabrikasında, önceki akşam vardiyasında yedikleri yemekten etkilenen bazı işçilerde, dün sabah ishal ve karın ağrısı şikâyeti görülmeye başlandı. Yaklaşık 300 kişinin çalıştığı fabrikada 92 işçi ambulanslarla hastanelere taşındı, 12 işçi ise kendi imkânlarıyla hastaneye gitti. Fabrika önünde ise 2 ambulans ve 1 UMKE ekibi de tedbir amaçlı bekletilmeye başlandı. Hastanelere kaldırılan işçilerin durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

En Çok Okunan Haberler