Avrupa solu Corbyn'e bakıyor: Hükümet, yönetme işinden fazlası olmalı

Çağrı Konca

Politico’da yayımlanan İrlandalı gazeteci Naomi O’Leary tarafından yazılan yazıda, Avrupa genelinde sol partiler düşüşteyken Britanya’da Jeremy Corbyn liderliğindeki Emek Partisi’nin yükselişine dikkat çekildi. Avrupa genelindeki geleneksel sol partilerin bir kurtarıcı aradığını ifade eden O’Leary, bazılarına göreyse bu ismin Jeremy Corbyn olduğunu ifade etti.

İtalya’dan Çek Cumhuriyeti’ne sol partilerin büyük bir düşüş yaşadığı belirtilen yazıda, bir zamanlar çok güçlü olan Fransa’nın Sosyalist Parti’sinin geçen yıl yapılan başkanlık seçimlerinde beşinci olduğu ve borçlarını kapatmak için tarihi Rue de Solférino genel merkezlerini satmak zorunda kaldığına dikkat çekildi. Ayrıca, Hollanda Emek Partisi’nin hükümet ortaklığından yedinci sıraya gerileyerek daha keskin bir politik düşüş yaşadığı ifade edildi.

O’Leary, bunların karşısında Corbyn liderliğindeki Emek Partisi’nin taban hareketi Momentum ile yaptığı ittifakla ortaya koyduğu sol eksenli politikaların parti tabanını hareketlendirdiği ve partinin üye sayısını iki katına, 552,000’e çıkardığı ifade edildi. O’Leary “Parti geçen yıl yapılan seçimlerde %40 oy olarak 2001’den beri aldığı en yüksek oy oranına ulaştı ve Muhafazakârları koltuğundan etmeye yaklaştı” dedi.

O’Leary yazısında, Corbyn’in bu ayın başında partisinin deneyimi hakkında konuşmak üzere davet edildiği Hollanda’ya giderken Politico’ya verdiği demeçten şu sözlere yer verdi: “Partilere kimi seçeceklerini veya bu işi nasıl yapacaklarını söylemek bana düşmez. Mesajım basitçe şu: Eğer tüm Avrupa solu kemer sıkmaya karşı çıkarsa ve tarihsel görevi olan toplumdaki güç ve servetin yeniden dağıtımını sağlayabilirse, o zaman aşırı sağın şu anda işgal etmeye çalıştığı boşluğu alabiliriz demektir.”

Hollanda’daki durum
Britanya’da ve diğer AB ülkelerindeki seçim sistemlerinin farklı olduğuna dikkat çeken O’Leary, yine de Emek Partisi’ne katılan on binlerce hevesli gencin de diğer Avrupalı partiler için görmezden gelinemeyeceğini belirterek, Corbyn ile etkinliği düzenleyen Hollanda Emek Partisi’nin Avrupa Parlamentosu lideri Paul Tang’in şu sözlerine yer verdi: “Emek Partisi’nde yükselen üye sayısının, 2017 seçimlerindeki ve kamuoyu yoklamalarındaki yakın sonuçların arkasındaki dinamiği merak ediyoruz. Bu Hollanda Emek Partisi için ilgi çekici. Bir fikri alıp direk olarak başka bir ülkede uygulayamazsınız, ama öğrenmeyi deneyebilirsiniz”
Yazının ilerleyen kısımlarında O’Leary, Hollanda Emek Partisi’nin düşüşüne dair daha fazla ayrıntıya yer verdi: “Hollanda siyasetinde uzun zamandır başat bir figür olan Hollanda Emek Partisi 2017 seçimlerinde %6’dan daha az oy almıştı. Parlamentoda 150 koltuktan sadece 9’unu kazanan parti, yeniden yapılanma için iç değerlendirme yapıyor. Yayımlanan ‘Gelecek Üzerine’ başlıklı raporda, sıradan üyelere yetki verilmesi ve partideki ‘profesyonel politikacılar’ hâkimiyetinden kurtulunarak parti yapısının demokratikleştirilmesi önerildi. Rapora göre, Hollanda Emek Partisi’nin uzun zamandır yok olmuş olan taban eylemleriyle bağlarını güçlendirerek, bir partiden çok bir hareket gibi olması gerektiği ifade ediliyor. Önemli bir öneri, diğer ülkelerdeki partilerin “kamuoyu oluşturma” deneyimlerinden ders çıkarılması gerektiği oldu.”

İdealizm mi, pragmatizm mi?
“Dünya genelindeki sol hareketlerin gündemindeki seçimlerin genelde kazanıldığı politik merkezciliğe mi yönelinmesi yoksa sola yönelip sol tabana mı hitap edilmesi gerektiği tartışmasında, Corbynizm’in cazibesi tartışmanın sadece bir yüzü” diyen O’Leary, Avrupa genelindeki sol partilerin çöküşüyle ilgili Corbyn’in şu sözlerine yer verdi: “Hükümet sadece yönetme işinden fazlası olmalı. Ulaşmaya çalıştığımız şey sosyal adalet, eşitlik ve özellikle gençler için umut mesajı verebilmek ve Avrupa’nın birçok yerinde yükselişte olan aşırı sağın gündemine karşı çıkmak. Bu yükselişin sebebinin yönetimsel ekonomi ve siyaset olduğunu düşünüyorum ki bu da insanları sola yönelmeye teşvik etmiyor.”

O’Leary ise, bu argümanı kabul etmenin Hollanda Emek Partisi ve Avrupa’daki diğerleri için açmaz yarattığını ifade etti. Hollanda Emek Partisi lideri Lodewijk Asscher’in, merkez-sağ politikacı Mark Rutte’nin başbakan yardımcısı olduğu ve finansal kriz sonrası kemer sıkma politikasının uygulanmasına yardım ettiği belirtilirken, bu kararın partinin sola dair inandırıcılığını yok ettiği ifade edildi. Corbynvari sola dönüşün Rutte hükümetinin parçası olan isimlerle yapılması durumunda inandırıcılığının şüpheli olduğu söylendi.Yazıda, düşünce kuruluşu Clingendael’den Rem Korteweg’in görüşlerine yer verildi: “Avrupa’da son seçimlerde büyük darbe alan sosyal demokrat partiler var: Almanya, İtalya, Fransa, Hollanda ve Avusturya. Gerçek bir iç hesaplaşmaya gidilmesi söz konusu. Artık Jeremy Corbyn’e bakıyorlar. Hepsi için değil ama bir kısmı için örnek o. Ben gerçekten Corbyn deneyiminin yinelenebilir olduğunu düşünüyorum.”

Diğer yandan, Corbynizm Britanya’da bile bir kazanma stratejisi ortaya koyabilmiş olmadığı ifade edilerek, partinin zayıflamış Muhafazakar Parti’ye ve Brexit üzerine dönen iç tartışmaların altında ezilen antipatik liderine karşı seçimleri kazanamadığı belirtildi.

Yine de, Avrupa’daki sol partilerin büyük bir karışıklık yaşadığı ve her şeyi denemeye hazır olabilecekleri ifade edilerek bu konuda Momentum üyesi Steve Hudson’ın görüşlerine yer verildi: “Bunu öğrenmek zorundalar, yoksa yok olacaklar. Şu anda yok oluyorlar. Hollanda’da yok olmak üzereler. Fransa’da yok oldular. Yunanistan’da yok oldular. Polonya’da yok oldular. Bu bir katliam.”

En Çok Okunan Haberler