Bakan Yılmaz'dan öğretmen atamalarına ilişkin açıklama

Türkiye Özel Okullar Derneğinin 17'nci Eğitim Sempozyumu, Antalya'nın Belek bölgesindeki bir otelde başladı. Sempozyumun 'Türkiye'de ve Dünyada Değerlendirme Sistemlerine Etkisi' toplantısına, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da katıldı. Konuşmasında milli eğitimdeki gelişmeleri rakamlarla açıklayan Bakan Yılmaz, 2002 yılında, ortaöğretim ve liselerde kızların okullaşma oranının yüzde 42 olduğunu söyledi. Geçen yıl, bu rakamın yüzde 82'ye ulaştığını belirten Yılmaz, "Erkeklerde oran, yüzde 82. Yüksek öğretimde okullaşma oranı, kızlarda yüzde 12 iken geçen yıl yüzde 44'e ulaştı. Erkeklerin yüksek öğretimde okullaşma oranı, yüzde 40. Yüksek öğretimde kızların sayısı, erkekleri geçti" dedi.

'MEVCUT SİSTEMDEN DAHA İYİ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ'

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, sempozyumun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Liselere geçiş sistemine ilişkin soruyu yanıtlayan Yılmaz, "Nisan ayının sonunda, mayıs ayının başında gelişmeleri açıklayacağız. Arkadaşlarımız bir çalışma yapıyor. 81 ilimizin 70'inde çalışma yakın zamanda tamamlandı. 10 ile ilişkin arkadaşlarımız il müdürleri ve eğitim yöneticileriyle bir araya geliyor. Sorunsuz şekilde sistemin oturacağını, mevcut sistemden çok daha iyi olacağını öngörüyor, düşünüyoruz. Bir önceki sistemin sakıncaları ortaya çıktı. TEOG'u her şeye ölçü alırsanız biz evlatlarımızı sınava hazırlıyorduk, millet bundan bıkıyor. Bırakın hayata hazırlansın" diye konuştu.

'HER EVLADIMIZI BİR YERE YERLEŞTİRECEĞİZ'

Adrese Dayalı Eğitim Sistemi ile ilgili Yılmaz, "Eğitim çağındaki evlatlarınızı mutlaka bir okula yerleştirmek zorundasınız. Taşımalı eğitimi niçin yapıyoruz? Köyünde, mezrasından geleni okulla buluşturmaya çalışıyoruz. Engelli kendi evinde, okulla buluşturmaya çalışıyoruz. 3 tercihte bulunabilir, doğrudur. 3 tercihte bulunduktan sonra adrese yakınlığı, kendi ortaokuluna yakınlığı gibi kriterler var. Bu kriterlerden daha öncelikli birisi gelirse onu da mutlaka yerleştireceğiz. Mutlaka her evladımızı bir yere yerleştireceğiz" dedi.

5 BİN EK ÖĞRETMEN ATAMASI

Bakan Yılmaz, 20 bin öğretmen ataması ile ilgili duyuruyu şubat ayında yapacaklarını belirterek, ücretli öğretmenler için de mülakata devam edileceğini aktardı.

Mülakat için o alanda alacakları öğretmen sayısının 3 katı kadar puan sınırına girmek gerektiğini de kaydeden Yılmaz, "Mülakata puanı yetmeyip, 5 yıl öğretmenlik tecrübesi olanları mülakata almak için çalışma yapıyoruz. 20 binin üzerine 5 bini geçmeyecek şekilde öğretmen alımını da düşünüyoruz. Bunun için yasal düzenleme gerekiyor. Düzenleme bittikten sonra duyurusunu şubat ayında geçeceğiz" diye konuştu.

(DHA)

En Çok Okunan Haberler