Bayraklı Belediyesi cemevine ait tesisi yıktı!

Bayraklı’da krize neden olan ve CHP Genel Merkezi’ne kadar taşınan cemevine ait sosyal tesisler ve düğün salonunun yıkım kararı ile ilgili yeni gelişme yaşandı. Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Karşıyaka Alevi Kültür Dernekleri’ne bağlı Yamanlar Cemevi’nin dernek seçimine müdahale etmiş, şu anda başkan olan Mehmet Bozkurt’un karşısına Abidin Yücesoy’u çıkartmıştı.

Karabağ’ın adayının seçimi kaybetmesinden sonra belediye ilk olarak cemevine gelir getiren, ihtiyaçları karşılayan Can Dost isimli düğün salonuna önce 110 bin TL ceza keserken ardından yıkım kararı aldı. Egedesonsöz'ün haberine göre Başkan Karabağ, kararını “yeşil alana yapılmış bir yer” diyerek savunurken uygulamaya binlerce kişi karşı çıktı. Yapılan eylemlerin ve açıklamaların ardından konu genel merkeze iletildi.

Geçtiğimiz aylarda İzmir’e gelen CHP PM Üyesi Ali Öztunç, Muharrem Ayı nedeniyle düzenlenen etkinliğe katılıp yetkililerden bilgi aldı. Yıkım kararı geçici bir süreliğine ertelenirken Başkan Karabağ’ın talimatıyla iş makineleri cemevinin kapısına dayandı.

TOMA VE GAZLA MÜDAHALE

Parti yetkililerinden gelen uyarılara kulak asmayan Başkan Karabağ’ın iddialara göre, “Gerekeni yapın, kısa sürede yıkın” dediği öğrenildi. Bu talimatın ardından bölge halkı tesisin önünde toplanırken, alana iş makineleriyle birlikte çok sayıda çevik kuvvet ekibi ve TOMA gitti.

Yurttaşların tepkisi sürünce iki TOMA'dan atılan tazyikli su ve biber gazıyla müdahale gerçekleşti. Saldırı sonrası ekipler tesise TOMA'larla set çekti. İş makineleri alana girerek düğünün salonunun duvarlarını yıktı ve kullanılamaz hale getirdi.

"BU AKŞAM DÜĞÜN VAR"

Ekipler ve iş makineleri alanı terk ettikten sonra bölge halkı temizlik çalışmasına başladı. Vatandaşlar, "Akşam düğünümüz var, duvarları yıkık olsa da salonu temizleyip yetiştireceğiz" dedi.

Öte yandan İzmir’e gelerek durumu yerinde inceleyen PM Üyesi Öztunç, Başkan Karabağ’ın uygulamasının yanlış olduğunu söyledi. Öztunç, “Kendisini daha önce uyardık. Belediye başkanının yaptığı çok yanlış… İzmir’deki milletvekili ve partili arkadaşlarımızla görüşüyoruz. Genel merkezin de bilgisi var. Bu karardan vazgeçilmelidir. Başkan bunun bedelini öder” diye konuştu.

En Çok Okunan Haberler