Beşiktaş Belediyesi işçileri de eylemde: İşimize geri dönene dek buradayız!

YAŞAR GÖKDEMİR

Kadroya ya da belediye şirketlerine geçirilmeyi beklerken güvenlik soruşturmasından geçemedikleri gerekçesiyle işten atılan taşeron işçilerinin mücadelesi devam ediyor. İstanbul Ataşehir Belediyesi ve Ege Üniversitesi’nde eylemler dün de sürerken, İstanbul Beşiktaş Belediyesi’nde işten atılan işçiler de eyleme geçti. BirGün’e konuşan işçiler, “Hepimiz işe geri dönünceye kadar buradan gitmeyeceğiz” dedi.

‘Sebebini soruyoruz, açıklamıyorlar’

Beşiktaş Belediyesi’nde onlarca taşeron işçisi, belediye şirketlerine geçirilmeyi beklerken güvenlik soruşturması sonucunun olumsuz olduğu gerekçesiyle işten atıldı. İşçilerin verdiği bilgiye göre, dün itibariyle 40 kişiye işten çıkarıldıkları tebliğ edildi, ancak sayının çok daha fazla olduğu belirtiliyor. Belediyenin önünde eylem başlatan işçilerden Berna Hanbar, gazetemize yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Bir kısmımıza pazartesi günü, bir kısmımıza da dün ve bugün verilen tebligatlarda KHK’de yer alan güvenlik ve arşiv araştırması sonucundan dolayı işten çıkarıldığımız söyleniyor. Sebebini sorduğumuzda ise ‘Bunu size açıklayamayız, cezası var, muhatap biz değiliz, Valilik’ diyorlar. Ama anladığımız kadarıyla asıl sorumlu belediye. Çünkü Kartal Belediyesi, ‘Burası mahkeme değil, ben kimseyi işten çıkarmıyorum. Suçlu varsa buyursun devlet alsın’ diye açıklama yaptı ve hiçbir işçisini işten çıkarmadı. Maltepe Belediyesi de öyle. Ama bizim belediye başkanımız, ‘Hukuk neyi gerektiriyorsa onu yaptım’ diyor, bize bir açıklama bile yapmıyor.”

“Biz de burada ekmeğimizi, işimizi geri alabilmek için oturma eylemi başlattık” diyen Hanbar, tüm işçiler işe geri alınana kadar eylemi sürdüreceklerini kaydetti.

Kamuoyundan
destek bekliyoruz

Bir diğer işçi Sinan İskender ise bütün kamuoyundan destek beklediklerini dile getirerek, “Pazartesi günü saat 08.00’den itibaren yine buradayız. Eşimizi, çocuğumuzu da getireceğiz. Herkesten destek bekliyoruz. Tam sayıyı bilmiyoruz, çünkü birer birer çağırıyorlar, kimse kimseden haber alamıyor. Biz kimseden bir şey dilenmiyoruz, işimizi geri istiyoruz ve alacağız” ifadelerini kullandı. Cemalettin Demirel adlı işçi ise “Burada 4 yıllık emeğim var benim. Ama sosyal demokrat olduğunu söyleyen bir belediye, AKP’nin çıkardığı KHK’yi fırsat bilerek bizi kapı önüne koyuyor” diye konuştu.

***

Kayseri’de 150 işçi eylem yaptı

Kayseri’de işsiz bırakılan taşeron işçileri de eyleme geçti. Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi’nden atılan 150 taşeron işçisi, Gevher Nesibe Hastanesi önünde oturma eylemi yaptı. “Herkese koşulsuz şartsız kadro sözleri tutulmalıdır. İşimize geri dönmek ve kadrolu çalışmak istiyoruz” yazılı pankart açan işçiler, ‘arşiv soruşturması’ adı altında işten atıldıklarını belirterek, “Suçumuzu da bilmiyoruz. Suç varsa ispatla mükellefler ama o da yok. Çoğu arkadaşımız 10 yılın üzerinde hizmet vermekteydi, sonumuz böyle mi olacaktı?” diye konuştu.

En Çok Okunan Haberler