Beykoz'da engelli yurttaşların oy kullanması engellendi

KARDELEN KOCATÜRK

Beykoz Çubuklu Mahallesi Şehit İsmail Kefal İlköğretim Okulunda engelli vatandaşların oy kullanması engellendi.

Baro tarafından görevli avukatlardan birinin BirGün’e verdiği bilgilere göre engelli yurttaşların sandığı, Abdullah Gül’ün oy vereceği sandıkla “güvenlik tedbiri” bahanesiyle yer değiştirildi. Engelli yurttaşların sandığı daha üst katlara taşınınca yurttaşlar oy kullanamadı.

BirGün’e konuşan görevli avukat ise şunları söyledi:

Beykoz Çubuklu Mahallesi Şehit İsmail Kefal İlköğretim Okulu’nda geçen seçimlere yaşadıkları mağduriyetten dolayı bu yıldaki seçimde daha bilinçli bir sekil de daha rahat oy kullanmak için muhtarlığa başvurduklarını söyleyen görevli avukat, sözlerine şöyle devam etti:

“Muhtarlıkta onların en kolay ulaşabileceği sandığa yerleştirmiş. 1130 numaralı sandıkta oy kullanmaları kararı alınmıştır; fakat Abdullah Gül’ün oy kullanacağı olarak belirlenince güvenlik tedbiri olarak engelli vatandaşlarımızın oy kullanacağı sandığın yerini değiştirildi. Bu durumda engelli vatandaşlarımızın yukarı taşınan sandıkta oy kullanmayı reddetti. Başvurumuzu yaptıklarını söylediler ve yukarıda taşınmak istemediğini belirtip oy kullanmadan okulu terk ettiler.

“ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN OY KULLANMASI ENGELLENDİ”

Baro tarafından görevlendirilen avukat, sandıkların yer değiştirmesi söz konusu olursa oyların geçersiz sayılabilme ihtimalinin olduğunun altını çizdi ve açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu şekilde engelli vatandaşlarımızın oy kullanması engelledi. Bunun tek nedeni Abdullah Gül‘ün bir kat yukarı çıkmasın, o sandıkta oy kullansın diye. Açıklamada olarak da güvenlik olarak belirtildi. Saat 13.00’ten sonra sandıkların tekrar aşağı indirilmesi kararı alındı am sandıklar yer değiştirilse o sandıktaki bütün oyların geçersiz sayılma ihtimali var. Geneldeki 135/40 madde de belirtildiği gibi sandıklar oy işlemi sayımı bitene kadar olduğu yerden kaldırılamaz. Daha sonra okul sorumlusuna yönettik. Okul sorumlusu da YSK’dan bir hâkim ile konuştuğunu iddia edip taşıma kararı aldı. Biz de bu maddeyi söyleyince sandığı taşımaktan vazgeçti.”

En Çok Okunan Haberler