Çağdaş sanatın tüm izleri İstanbul’da

ANIL VARLI

Dünyanın dört bir yanından sanatçıların eserleri İstanbul’da buluşuyor. 21 ülkeden 84 çağdaş sanat galerisi ve 650 sanatçının katılacağı Türkiye’nin önemli çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul’un başlamasına sayılı günler kaldı. Her yıl on binlerce sanatseveri buluşturan fuar bu yıl 20-23 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.
Orta Doğu, Balkanlar, Kafkasya, Doğu Akdeniz ülkeleri, Avrupa ve Amerika’dan gelecek sanatçıların eserlerinin sergileneceği fuara, Türkiye’den Gama Art Gallery de Devrim Erbil ve Ergin İnal ile katılacak. Gama Art Gallery’e ayrılmış B1-605 numaralı alanda Türk sanatını dünyaya tanıtan ustaların eserlerinin yanı sıra, genç kuşağın tanınmış isimleri Yiğit Yazıcı, Tuba Önder Demircioğlu, gelecekte yıldızı parlayacak yetenekli sanatçılar Yiğit Dündar ve Kerem Giriş’in eserleri sanatseverlerin izlenimine sunulacak.

Biletleri satışa çıkan fuar, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonları ve Istanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

Kavvas da fuarda

1985’ten beri Yeni Zelanda’da Türkiye Fahri Başkonsolosluğu görevini yürütmekten sanatçı Nejat Kavvas da eserleri ile Contemporary İstanbul’a katılıyor. Kavvas, dünya çapında yüzlerce müze, sanat galerisi ve arkeolojik siteyi ziyaret ettikten sonra ve yıllar boyunca gözlemlediği ve deneyimlediğinden ilham alarak çalışmalara başladı. Bu durum, Yeni Zelanda’nın mitolojisini, özellikle renkle vurgulanarak camda ifade etme arzusuna yol açmıştır.

En Çok Okunan Haberler