CHP'li Kaboğlu: Toplumsal barış için, 'eşit yurttaşlık, laiklik ve hukuk' yaşamsaldır

HABER MERKEZİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekilleri, Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu ve Dr. Ali Şeker, Sivas Katliamı'nın 25. yılı için BirGün'e konuştu.

25. yılında Sivas Katliamı'nı, 'eşit yurttaşlık, laiklik ve hukuk' üçlüsü üzerinde yeniden düşünmemiz gerektiğini belirten Kaboğlu, "Sivas'taki toplu katliam, eşit yurttaşlık ve laiklik zaafından kaynaklandığı halde, çeyrek yüzyıl boyunca canilerin yargılanamamış olmasında, hukuk ve adil yargılanma hakkı eksikliğinin payı gözardı edilemez. Bu nedenle, toplumsal barış için, 'eşit yurttaşlık, laiklik ve hukuk' yaşamsaldır" dedi. CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ise, "Geçmişteki acılarından ders çıkartmayan siyasetçiler koltukları uğruna bu ülkeye daha fazla kötülük yapmamalı" ifadelerini kullandı.

İbrahim Kaboğlu ve Ali Şeker'in gazetemize verdiği mesaj şöyle:

İBRAHİM KABOĞLU:

25. yılında Sivas Katliamı, "eşit yurttaşlık, laiklik ve hukuk" üçlüsü üzerinde yeniden düşünmemizi ve bu üçlüyü uygulamaya geçirmenin toplumsal barış açısından ne denli yaşamsal olduğunu bir kez daha gözler önüne sermektedir. Eşit yurttaşlık, sadece hukuk önünde değil, etnik kökeni ve inancı ne olursa olsun toplumsal yaşamda da herkesin, insan haysiyeti temelinde eşit muamele görmesini gerekli kılar; laiklik, inançlar yönünden insanlar arasında nedeniyle ayrımcılık yasağı ile eşit yurttaşlığı pekiştirir. Hukuki güvenlik ise, hem eşit yurttaşlık hem de laiklik güvencesidir. Sivas'taki toplu katliam,eşit yurttaşlık ve laiklik zaafından kaynaklandığı halde, çeyrek yüzyıl boyunca canilerin yargılanamamış olmasında, hukuk ve adil yargılanma hakkı eksikliğinin payı gözardı edilemez. Bu nedenle, toplumsal barış için, "eşit yurttaşlık, laiklik ve hukuk" yaşamsaldır.

ALİ ŞEKER:

Ülkedeki kutuplaştırma siyaseti ülke insanını birbirine düşman ederken Türkiye’yi yaşanılmaz kılmaya hizmet ediyor. Geçmişteki acılarından ders çıkartmayan siyasetçiler koltukları uğruna bu ülkeye daha fazla kötülük yapmamalı. Gençliği bu kadar uluslarası ölçekte birbiri ile buluştuğu bir süreçte ülke içindeki kutuplaşma kabul edilemez. Barış ve kardeşlikte buluşacağız.

En Çok Okunan Haberler