CHP'li Karaca'dan İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi'yle ilgili yeni açıklama

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi’nin boşaltılmasıyla ilgili İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'nün yaptığı açıklamaya yanıt niteliğinde bir açıklama yayınladı.

İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi’nin tahliye edileceğiyle ilgili medyada yer alan haberlere İstanbul Üniversitesi, kendi sitesinden bir açıklamayla karşılık vermiş, açıklamada botanik bahçesinin İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyeleri ve öğrencileri tarafından eğitim ve bilimsel amaçlı olarak kullanılmaya devam edeceği, sadece binalar boşaltılacağı söylenmişti.

CHP'li Gülizar Biçer Karaca ise bugün yaptığı açıklamada İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yapılan açıklamanın 'muğlak ifadelerle kaleme alınmış' olarak niteleyip açıklamanın 'kamuoyunu aldatmaya ve gerçekleri kamuoyundan gizlemeye yönelik bir hamle' olduğunu belirtti.

Binaların hangi nedenle boşaltılacağının cevabının alınamadığını söyleyen Karaca, botanik bahçesinin yönetiminden sorumlu olacak Müftülük'ün bahçenin bakımı ve geliştirilmesini üstlenebilecek kadrolara sahip olmadığını ekleyerek Rektörlük'ün kamuoyunu bilgilendirmek zorunda olduğunun altını çizdi.

Açıklamanın tam metni ise şöyle:

83 yıllık Cumhuriyet mirası olan İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi’nin iktidarın bilimsel bilgiye karşı başlattığı savaşa kurban edilmesine izin vermeyeceğimizi ifade ettiğimiz açıklamaya İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü resmi internet sitesi üzerinden yanıt vermiştir.

"BİNALARIN HANGİ GEREKÇEYLE BOŞALTILDIĞI SORULARI ISRARLA CEVAPSIZ BIRAKILMIŞTIR"

Üzülerek görüyoruz ki; muğlak ifadelerle kaleme alınmış açıklama, kamuoyunu aldatmaya ve gerçekleri kamuoyundan gizlemeye yönelik bir hamledir. Botanik bahçesi eğer eğitim ve bilim amaçlı kullanılmaya devam edecekse; neden Müftülüğe devredildiği ve İ.Ü. Botanik Anabilim Dalı’nın faaliyetlerini en etkin biçimde yürüteceği binalarının hangi gerekçeyle boşaltıldığı soruları ısrarla cevapsız bırakılmıştır. Türkiye’nin milli serveti konumundaki Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi üzerindeki tehdidin boyutlarını bir bilim yuvasına yakışmayacak ciddiyetsizlikteki bu açıklama ile bir kez daha kanıtlamıştır.

Toplam 17 bin metrekarelik alanı Müftülükle birlikte 83 yıldır sorunsuz bir şekilde kullanan İ.Ü. Botanik Anabilim Dalı’nın çalışmalarını açık bir şekilde sekteye uğratacak bu hamle neden bugün yapılmıştır ve neden İ.Ü. Rektörlüğü bu kararı kamuoyu nezdinde aklama görevine soyunmuştur?

"NEDEN APAR TOPAR BOŞALTILDIĞINI ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Bir bölümü ülkemiz topraklarına bir bölümü de başka ülkelere ait canlı bitkiler Ulu önder Atatürk’ün de büyük gayretleriyle hayli zor şartlarda ve ciddi masraflarla toplanarak bu güne kadar korunup geliştirilmiştir. Kuruluşundan bu yana binlerce öğrencinin eğitimlerinin çok önemli bir ayağını tamamlayan, öğrencilerin kitaplarda gördüğü bitkilere dokunup tanımasını sağlayan Botanik Bahçesi’nden fiziki olarak koparılması anlamına gelen kararın akla, bilime ve mantığa yatkın hiçbir gerekçesi yoktur!

Bölümün hocaları ve öğrencilerinin botanik bahçesiyle yakın ilişki kurmalarının önüne geçen bu karar her gün Botanik Bahçesi’ni ziyarete gelen insanların bitkilerle ilgili bilgi alması için yetkin kişilerin orada bulunmaması sonucuna da yol açacaktır. Üstelik Vezneciler’de deprem güvenliği gerekçesiyle yıkılan Biyoloji Bölüm Binası’nın yerine inşa edilen bina 2019 yılında tamamlanacakken böyle apar topar bir boşlatma kararına neden ihtiyaç duyulduğunu anlamak mümkün değildir.

"MÜFTÜLÜK'ÜN BOTANİK BAHÇESİNİN BAKIMI İÇİN BİR KADROYA SAHİP OLMADIĞI ORTADADIR"

Botanik Bahçesi’nin yönetiminden sorumlu olacak Müftülük, bahçenin bakımı ve geliştirilmesini üstlenebilecek kadrolara sahip olmadığı ortadadır. Konusunda yetkin olan bilim insanlarının bahçeden ve bitkilerden uzaklaştırılması açıkça, alanın gözlerden uzak tutulmak istendiğinin bir göstergesidir. 2015 yılında gerekçesiz bir şekilde Diyanet İşleri Başkanlığı’na devriyle başlayan saldırının bugün yeni bir aşamasıyla karşı karşıyayız. 16 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı’nın bir danışmanına Botanik Bahçesi’ni gezdirdiği ve bilgi verdiği iddia edilen İ.Ü. Rektörü gelecekte planlanan çalışmalarla ilgili sadece Cumhurbaşkanı Danışmanlarını değil kamuoyunu da doğru bilgilendirmekle yükümlüdür.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi'nin tahliye edilmesi haberlerinin ardından İstanbul Üniversitesi, resmi sitesinden bir açıklama yayınladı.

Açıklamada botanik bahçesinin sadece binalarının boşaltılacağı söylendi.

Açıklama şöyle:

İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyeleri ve Öğrencileri tarafından eğitim ve bilimsel amaçlı olarak kullanılmaya devam edecek.

Botanik Bahçesi’nde sadece binalar boşaltılacak. Binada yer alan laboratuvarlar ve eğitim alanları ise İÜ Beyazıt Yerleşkesi’ndeki başka bir binada faaliyet göstermeye devam edecek.

İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Müftülüğü arasında alınan karar doğrultusunda İÜ Botanik Bahçesi’nden sadece bahçede yer alan binalar taşınacak. İstanbul Müftülüğü, var olan İÜ Botanik Bahçesi’nin daha da iyi hale gelmesi için İstanbul Üniversitesi ile ortak çalışmalar yürütecek.

1935 yılında kurulan ve ağaç, çalı, otsu tropik ve subtropik 5000 adet bitki içeren İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi, İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyeleri ve Öğrencileri tarafından eğitim, uygulama dersleri ve bilimsel amaçlı olarak kullanılmaya devam edecek.

Söz konusu binada çalışmalarına devam eden öğretim üyeleri ve laboratuvarlar ise geçici olarak İÜ Beyazıt Yerleşkesi’ndeki başka bir binaya taşınacak. 2015 yılında yıkılarak İÜ Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı’nın koordinatörlüğünde yenileme çalışmaları devam eden Vezneciler Yerleşkesi’ndeki İÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Binası’nın tamamlanması ile birlikte ise laboratuvarlar ve çalışmalarını sürdüren öğretim üyeleri kalıcı olarak bu binaya yerleşecek.

En Çok Okunan Haberler