Demirtaş: Parti yönetimimizle aramda en küçük bir ayrılık yoktur

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Twittter üzerinden yeni bir açıklama yayınladı.

Demirtaş, açıklamasında "Sosyal medyada parti eşbaşkanlarımıza ve sözcülerimize yönelik çirkin ifadelerin ve hakaretlerin tamamını, kendime yapılmış kabul ediyorum. Hiçbir arkadaşımız bu tür ucuzluklara alet olmamalıdır. Benim üzerimden parti yönetimine çirkin ifadeler ve hakaretler yöneltilmesini asla kabul etmiyorum. Bundan büyük üzüntü duyarım. Baskının ve zulmün bu kadar arttığı bir dönemde hiçbirimizin böyle davranmaması, tam aksine mücadeleye güç vermesi gerekir. Parti yönetimimizle aramda en küçük bir örgütsel ayrılık veya kriz yoktur. Bunu hedefleyen çevrelerin de en küçük bir başarı olasılığı yoktur. Parti yönetimimiz ve eşbaşkanlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Bütün halklarımızı da parti yönetimi etrafında kenetlenmeye, örgütlenmeye, dayanışmaya çağırıyorum." ifadelerine yer verdi.

NE OLMUŞTU?

Edirne F Tipi Cezaevi'nde 4 Kasım 2016'dan bu yana tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, 10 Ağustos'ta yayımlanan makalesinde Demirtaş, yazdığı yazıda HDP’nin bir an önce 'tatil' havasından çıkıp sahaya inmesini tavsiye ederek "Mücadeleyi tümüyle işlevsiz hale getirilmiş TBMM'ye sıkıştırma orada demokrasicilik oynama siyaseti tam da AKP-MHP faşist blokunun arzu ettiği şeydir." uyarısını yapmıştı.

Selahattin Demirtaş'ın, partisi HDP'ye yönelik eleştiri ve önerilerine yanıt veren HDP Eş Genel Başkan Sezai Temelli, "Demirtaş bir eleştiri yapıyorsa kıymetlidir; fakat yöntem yanlış. Bu tarz yazılar kurullarımızda değerlendirilir, eğer ortakça kamuoyuna açıklanması gerektiği düşünülürse o zaman açıklanır. Özeleştiri vermeyi düşünmüyoruz" demişti.

Temelli, Selahattin Demirtaş’ın öneri ve eleştirilerine yönelik verdiği yanıtta kullandığı “Özeleştiri vermeyeceğiz” sözlerine ilişkin açıklamada bulunmuş, açıklamasında "Söz konusu yayında kastetmek istediğim şudur: 'Bizler özeleştiriyi basın veya sosyal medya üzerinden değil, halkımıza, yoldaşlarımıza ve yetkili kurullarımıza veririz.' Nitekim özgürlük ve demokrasi mücadelemiz nihai zafere ulaşmadığı sürece halkımıza karşı her zaman mahcup ve özeleştiri pozisyonunda olacağız. Eleştiri ve özeleştiri partimizin temel ilkelerinden biridir." ifadelerine yer vermişti.

En Çok Okunan Haberler