Endonezya'da 6.4'lük deprem: 13 ölü

Endonezya'nın en sevilen turizm merkezlerinden biri olan Lombok adasında meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremde en az 13 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.

Plajları ve yürüyüş rotalarıyla dünyanın dört bir yanından turist çeken, Bali'nin 40 kilometre doğusunda bulunan adada 60'dan fazla artçı deprem de yaşandı. Bunların en büyüğü 5.7 şiddetinde oldu.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), 6,4 büyüklüğündeki depremin yerin 7,5 kilometre altında kaydedildiğini açıkladı.

Endonezya Acil Durum Bakanlığı Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, "En az 40 kişi yaralandı ve onlarca ev hasar gördü" dedi ve ekledi:
"Bu sayıların artacağını tahmin ediyoruz çünkü henüz tüm verileri toplamadık. Şu an önceliğimiz tahliye ve kurtarma çalışmaları. Bazı yaralılar halen tedavi görüyor."

BBC Endonezce Servisi'ne konuşan Endonezya Dışişleri Bakanlığı Yurttaş Koruma Direktörü Lalu Muhammad Iqbal ise "Deprem çok güçlüydü. Turistler panik ve korku halinde otellerini terk etti" dedi.

Depremin ardından toprak kaymaları nedeniyle yürüyüşçülerin popüler rotalarından biri olan Mount Rinjani Ulusal Parkı ziyarete kapatıldı.

Tırmanışçı Khairul Azi, bir grup yürüyüşçüyle birlikte doğada mahsur kaldıklarını söyledi.

New Straits Times'a konuşan Azi "Bulunduğumuz bölgeye gelen tüm yollar kesilmiş, o yüzden geri dönemiyoruz" dedi.

Aktif fay hatları ve volkanların yer aldığı ve Pasifik Okyanusu'nun tüm kıyılarını dolaşan Pasifik Ateş Çemberi'nde bulunan Endonezya büyük depremlerin sıklıkla gerçekleştiği bir ülke.

En Çok Okunan Haberler