Fransa'dan tuhaf yasalar

Fransa'nın geçmişten gelen birbirinden ilginç yasaları var. Ölü insanlarla evlenmekten, tren platformunda öpüşmeye kadar geniş yelpazede kurallar görüyoruz. İşte onlardan bazıları;

 • Fransız yüksek hızlı trenlerinde canlı salyangoz taşınması yasa dışıdır

2008 yılında bir Fransız tren memuruna yakalanınca salyangoz için de bilet almak zorunda kaldı.

 • Güney Fransız kasabası Chateauneuf-du-Pape'de uçmak ya da uçan cisimler indirmek yasa dışıdır

Kentin ileri görüşlü liderleri 1954'te hala kitaplarda bulunan bir belediye kararnamesini kabul ettiler. Yasanın yaratıcı bir pazarlama kampanyası olduğu ortaya çıktı. Kasaba, tuhaf anti-UFO mevzuatıyla dünya çapında tanınmaktadır.

 • Tren platformdayken öpüşmek yasa dışıdır

Bu eski yasa görünüşte, sevdalı Fransızların trenlerin kalkışını geciktirmesini önlemek için demiryolu şeflerinin talebi üzerine koyuldu. Platformdaki tüm öpüşmeler tren gelmeden önce yapılmalıdır.

 • Fransız okul kafeteryasında sınırsız, self servis ketçap olması yasa dışıdır

2011 yılında Fransız yetkililer, çocuklar arasında sağlıklı beslenmeyi teşvik etmek amacıyla sınırsız mayonez ve salata sosu ile birlikte yasakladı. Ancak, kırmızı şeyler hala cips (patates kızartması) gibi belirli yemekler ile servis edilebilir.

 • Fransız hukuku, özel radyo istasyonlarında çalınan müziğin yüzde 40'ının Fransızca kökenli olmasını şart koşuyor

1996'dan bu yana, ülkenin en üst medya düzenleyicisi olan Conseil Supérieur de L’Audiovisuel, kuralı yürütüyor. CSA ayrıca, kotanın gerektirdiği Fransız müziğinin yarısının altı aylıktan daha güncel olmasını talep ediyor.

 • Domuz sahipleri domuzlarına Napolyon adını koyamazlar

Bu, gerçeklikten daha fazla efsane gibi görünüyor ama yine de dahil etmeye değer. Eski imparator Napolyon görünüşe göre bu yasayı alay konusu olmaktan kaçmak için koydu.

 • Küçük kuzey Fransız köyü Lhéraule'de belediye başkanlığı kararı, Belediye Binası'nda asgari düzeyde bir nezaketi zorunlu kılmaktadır

Kurallar, "merhaba", "teşekkür ederim" ve "güle güle" gibi temel sosyal değerleri kullanmıyorsanız tesislerden atılabileceğinizi söylüyor.

 • İşte şarap, bira, elma şarabı, armut şarabı ve hidromel denilen fermente bir bal içeceği dışında işte herhangi bir alkol içmek yasaktır

​Eğer patron çalışanı içkili yakalarsa, eve geri gönderebiliyor.

 • Ölü biriyle evlenmek yasaldır

Bu yasa 1959'da bir baraj patladığında ve Güney Fransa'da 420 kişi öldüğünde ortaya çıkıyor. Nişanlısını kaybeden hamile bir kadın çok üzgün olduğu içini eski Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle onların evlenmelerine izin veren bir yasayı kaleme aldı. Ancak yetkililere ölmeden önce evlenme planı yaptıklarının kanıtlanması zorunlu.

 • Herkesin evinde saman yığını olmak zorunda

Fransız kralın atı ile geçmesi durumunda ... Şimdi artık atla gezen Fransız krallar olmadığından, bu eski yasa oldukça geçersizdir

 • Fransız ebeveynlerin yetişkin çocuklarının evlenmesini önlemek yasaldır

Napoléon Bonaparte’nin günlerine dayanan bir yasaya göre kural, ebeveynlerin herhangi bir sebepten dolayı muhalif açıklama yapabileceklerini söylüyor. Bu aslında bir Fransız’ın ailesinin, göçmenlik statüsünü korumak istediğine inandığı Çinli bir kadınla evliliğini engellemek için adım attığı 2010 yılında gerçekleşti.

 • Tuvalet kağıdına veya herhangi bir kağıda bir çek yazabilirsiniz

Banka müdürün bunu kabul etmeyi reddetmediği sürece geçerli sayılacaktır.

 • Fransız yasaları çok fazla sigara içiyorsanız veya futbolla çok ilgileniyorsanız boşanmanıza izin verir

Fransa’nın yasası, eşlerin sadık olmalarını zorunlu kılar. Ancak, sadakat aynı zamanda “entellektüel” olabileceği gibi, fiziksel anlamda aşırı sigara içmek, çok fazla futbol oynamak gibi boşanma sebepleri de olabilir.

 • Bir kadının bir erkek gibi giyinmesi için polisten izin alması gerekiyor

İşte bu yüzden Parisli kadınlar hala kış aylarında etek ve topuklu ayakkabı giyiyorlar.

Kaynak: https://www.thelocal.fr/20161027/the-strangest-rules-from-frances-law-book

En Çok Okunan Haberler