Google çalışanları "Çin'de sansürlü arama motoru" çalışmalarını protesto etti

Yüzlerce Google çalışanı şirkete yolladıkları mektupta, Çin'de hayata geçirmeye hazırlanılan "sansürlü arama motoru" planlarını protesto etti

BBC Türkçe'nin haberine göre, Google çalışanları, şirketten daha şeffaf olmasını istedi. Mektupta, bu projenin "derhal cevaplanması gereken ahlaki ve etik sorular" yarattığı belirtildi.

Planları hakkında hiçbir zaman kamuoyuna açıklama yapmayan Google'dan, bu mektup hakkında da yorum gelmedi.

Google'ın çatı şirketi Alphabet, 8 yıl önce Çin'in sansür yasaları ve hükümetin internete korsan müdahaleleri iddialarını protesto ederek bu ülkeden çekilmişti.

Fakat geçen ay medyaya yansıyan haberlerde Google'ın gizlice Çin için yeni bir arama motoru projesi üzerinde çalıştığı ve şirket içinde projenin "Dragonfly" (Yusufçuk) adıyla anıldığı iddia edilmişti.

Haberlerde halen Çin hükümetinden izin alması gereken Google'ın, planlanan arama motorunda belli internet siteleri ile insan hakları ve din gibi belli konularda arama yapılmasını engelleyeceği iddia ediliyordu.

Bazı Google çalışanlarını öfkelendiren de, bilmeden Çin'in düşünce özgürlüğünü kısıtlamasına yardımcı olacak bir teknoloji üzerinde çalışıyor olabileceklerini düşündüren bu haberler oldu.

En Çok Okunan Haberler