İBB’de “vetolu imar dosyası” krizi

SEBAHAT KARAKOYUN

Partisi ve Saray ile gerilim yaşayan İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın, CHP’nin muhalefetine rağmen AKP Grubu’nun oylarıyla kabul edilmesine karşın “eksikler, hatalar var. Tekrar görüşülsün” diye “veto” ettiği beş imar dosyası noktası virgülüne dokunmadan AKP’li üyelerin oylarıyla önce İmar Komisyonu’ndan sonra da Belediye Meclisi’nden geçti.

15 Temmuz’un ardından Saray ve AKP Genel Merkezi ile gerilim yaşadığı bilinen, FETÖ soruşturması kapsamında damadı tutuklanan İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın Belediye Meclisi’nde kabul edilen beş imar dosyasını “veto” etmesiyle yaşanan krizde yeni bir aşamaya gelindi.

“Veto” kararı ortaya çıkınca, “Teknik adam olmam sebebiyle bir başka hassasiyet göstermekteyim. Veto olarak değerlendirmek doğru değil. 'Tekrar görüşülmek üzere iade etmek' daha doğru” açıklamasıyla “kriz yok” mesajı vermeye çalışan Topbaş’ın “Bazı eksiklikler ve hatalar var” dediği beş dosya yeniden İBB gündemine geldi.

AKP’li İmar Komisyonu ve Belediye Meclisi üyeleri, “veto” olayı ortaya çıkınca “Bir teknik adam ve mimar olarak gözden geçirdiğimde bazı şeyler gözden kaçırılmış olabilir, düzeltilmesi gerekir. Yarın aldığı bu karardan dolayı bu meclis de sorgulanır. Bunu gözlemledim, imzayı ona göre attım ve iade ettim, tekrar görüşülecek” diyen Topbaş’ı dikkate almadı.

Komisyon, “Topbaş gerekçe göstermedi”

AKP’li başkan ve üyelerin oylarıyla kabul edilen raporda, Topbaş’ın imar kararlarını ”gerekçe göstermeden iade ettiği” belirtildi. AKP’li üyeler “görüşümüz aynı” dedi. Belediye Meclisi’nde beş imar dosyasıyla ilgili karar AKP’li üyelerin oylarıyla kabul edildi.

Asıl neden AKP’deki kavga

Topbaş’ın beş dosyayı veto ettiğini bir süre önce kamuoyu gündemine taşıyan Gürsel Tekin, son gelişmeyle ilgili BirGün’e yaptığı açıklamada, “Topbaş’ın, dosyaları hassasiyetinden ve teknik bilgisinden değil parti içindeki kavga nedeniyle veto ettiğini herkes biliyor. Topbaş samimiyse aynen geçen dosyaları tekrar veto etsin” dedi.

En Çok Okunan Haberler