İKSV, Leyla Gencer'i anıyor

Küratörlüğünü Yekta Kara’nın üstlendiği “Leyla Gencer: Primadonna ve Yalnızlık” başlıklı sergi 11 Eylül’de kapılarını açarken, İKSV, Borusan Sanat ve La Scala Tiyatrosu Akademisi tarafından düzenlen 9.Leyla Gencer Şan Yarışması'nın final serisi 23–28 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Senaryosunu Zeynep Oral’ın yazdığı, Selçuk Metin’in yönetmenliğindeki Leyla Gencer belgeseli ise yıl sonunda izleyicilerle buluşacak.

“LEYLA GENCER: PRİMADONNA VE YALNIZLIK"

Leyla Gencer: Primadonna ve Yalnızlık sergisi, büyük soprano Leyla Gencer’in yaşamına samimi bir bakış sunarken sanatçının incelikli, duygu dolu kişiliğine saygı duruşunda bulunacak. Prof. Yekta Kara’nın, Leyla Gencer’in kişisel eşyalarından hazırladığı özel bir seçkiyi, büyük sopranomuzun yaşamının farklı kesitlerinden kayıtlarla bir araya getirdiği sergi, Borusan Sanat’ın katkılarıyla 11 Eylül–10 Ekim tarihleri arasında Borusan Müzik Evi’nde Pazar günleri hariç, saat 10.00–18.00 arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

OPERA DÜNYASININ YENİ YILDIZLARI İSTANBUL'DAN YÜKSELECEK

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek Leyla Gencer Şan Yarışması’nın final serisi, 23–28 Eylül tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek. 9. Leyla Gencer Şan Yarışması final serisinde, Uzakdoğu'dan Amerika'ya 15 ülkeden, aralarında Türkiye’den de 14 sanatçının bulunduğu toplam 44 şancı yarışacak.

LEYLA GENCER BELGESELİ

Leyla Gencer Arşivi’ni bünyesinde bulunduran İKSV, hayatını kaybedişinin 10. yılında Leyla Gencer’i daha da yakından tanıma fırsatı yaratmak adına arşivindeki verilerden de yararlanarak hazırlanan belgesel projesini de izleyiciyle buluşturacak. İKSV prodüksiyonu, Ahmet Erenli ve Yekta Kara danışmanlığında hazırlanan belgeselin senaryosu Zeynep Oral’a aitken yönetmenliğini de Selçuk Metin üstleniyor.

En Çok Okunan Haberler