‘İmar barışı’ da yalan oldu: Tapularını beklerken gecekonduları yıkıldı

HÜSEYİN ŞİMŞEK

Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından 24 Haziran seçimleri öncesinde, “50 yıllık soruna çözüm getiriyoruz” sözleri ile “müjdelenen” imar barışı ile sevinen Mamak halkı yıkımla karşılaştı.

AKP’nin 24 Haziran seçimlerinde istediği sonucu alabilmek için duyurduğu ve tapusu bulunmayan konutlara belirli bedeller karşılığında tapu vermeyi öngören “İmar Barışı”ndan önce “baskın yıkımlar” yaşanmaya başlandı.

Bakan hasılatı açıkladı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yapılan açıklamada, bugüne kadar “İmar Barışı” düzenlemesi kapsamında 2 buçuk milyon başvuru yapıldı ve bu kapsamda 133 bin 64 yapı için ücreti karşılığında "Yapı Kayıt Belgesi" verildi. Bu belgelerden devletin kasasına 650 milyon liradan fazla para girdi.

Bakanlığa para ödediler
Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Fahri Korutürk Mahallesi’nde de 1978 ve 1980 yılları arasında yapılan 29 gecekondunun sahibi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurarak İmar Barışı düzenlemesinden yararlanmak istedi. 2017 yılına kadar “yeşil alan” statüsünde olan ancak Mamak Belediyesi’ne “tapulanan” 6 bin metrekarelik alanda yaşayan yurttaşlardan beşi yaklaşık 3 bin 900 lira tutarındaki “Yeni Yapı Belgesi” harcını ödedi ve belgesini aldı. 24 gecekondu için ise harç ödemede yasal sürenin henüz dolmadığı öğrenildi.

Kendisini yakmak istedi
İmar Barışı düzenlemesinden yararlanmayı bekleyen yurttaşlar geçen hafta Mamak Belediyesi’nin gönderdiği yıkım ekipleri ile karşı karşıya kaldı. Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar hakkındaki tebliğe dikkati çeken yurttaşlar, tebliğ gereği İmar Barışı düzenlemesi sonrasında, 2017 yılında alınan yıkım kararının uygulanamayacağını ifade etti. Belediye ekipleri ise yurttaşların tüm itirazlarına rağmen 29 gecekonduyu iş makineleriyle yıktı. Yıkım sırasında gecekondusunun çatısına çıkan bir yurttaş kendisini yakmaya kalkışırken yıkıma direnen Mamak Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyesi Yusuf Sağlık da gözaltına alındı.

Suç duyurusunda bulunuldu
İmar Barışı düzenlemesinden yararlanmayı beklerken yıkım şokuyla karşılaşan yurttaşlar, dün Ankara Adliyesi’ne giderek yıkımı gerçekleştirenlerden şikayetçi oldu. Gecekondu sahipleri, aralarında yıkım talimatını verdiği iddia edilen Mamak Belediyesi’nin AKP’li Başkanı Mesut Akgül’ün de bulunduğu altı yönetici hakkında, “Görevi kötüye kullanma, konut dokunulmazlığını ihlal, darp ve mala zarar” iddialarıyla suç duyurusunda bulundu.

En Çok Okunan Haberler