Irçılık karşıtlığı ile tanınan Selanik Belediye Başkanı'na saldıranlar tutuklandı

Yunanistan'da ırkçılık karşıtı görüşleriyle bilinen Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris'e saldırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan dört kişiden üçünün tutuklandığı bildirildi.

Yunanistan devlet ajansı AMNA'nın haberine göre, Yunanistan'da Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris'e hafta sonu saldırdıkları iddia edilen biri 17 yaşında olan dört zanlı, yaralama, huzuru bozma ve mala zarar verme suçlamalarıyla mahkemeye sevk edildi.

Zanlılardan üçü tutuklanırken, birinin 18 yaşın altında olması nedeniyle çocuk mahkemesinde hakim karşısına çıkmak üzere serbest bırakıldığı bildirildi. Ayrıca olayın görüntülerinin izlenerek soruşturmanın devam ettiği kaydedildi.

Selanik'te "Pontus Soykırımı" ile ilgili törene katılan Butaris, kalabalık bir grup tarafından sözlü ve fiziksel saldırıya uğramıştı. Kentin 7 yıllık belediye başkanı olan 75 yaşındaki Butaris, başına ve sırtına aldığı darbeler nedeniyle geceyi tedbir amaçlı hastanede geçirmişti.

IRKÇILIK KARŞITI TUTUMUYLA AŞIRI SAĞCILARDAN TEPKİ GÖRDÜ

Bağımsız aday olarak belediye başkanlığını kazanan ve özellikle ırkçılık karşıtı tutumuyla bilinen Butaris, Türkiye ve Makedonya'ya ilişkin açıklamaları nedeniyle aşırı sağ kesimlerden tepki toplamıştı.

BOUTARİS: TÜRKLERLE KARDEŞİZ

Butaris, geçen yıl AA muhabirine verdiği röportajda, "Her zaman diyorum: Türklerle biz kardeşiz. Aynı tarihe, aynı kültüre ve geçmişe sahibiz. Birbirimizle çok kez savaştık ama geçmişi geride bırakmalı. Geçmiş, gelecek adına karar vermemeli" ifadelerini kullanmıştı.

En Çok Okunan Haberler