İşçi olmadan üretim nasıl artırılacak?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in “Türkiye’nin 1,5 milyar ton kömür rezervine rağmen üretim miktarının sadece 1 milyon ton olduğu” açıklamasına CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş’tan tepki geldi. Sönmez’in açıklamalarının AKP’nin yanlış enerji politikalarının itirafı olduğunu ifade eden Demirtaş, kömür üretiminin artırılması için Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) 6 bin 500 olan işçi açığının hemen giderilmesi gerektiğini söyledi.

Cari açıkta en büyük pay enerji

5 Eylül’de Zonguldak’ta kömür üretiminin artması gerektiğini söyleyen Bakan Dönmez’in açıklamalarını Meclis gündemine taşıyan CHP’li vekil, Dönmez’in yanıtlaması istemi ile TBMM Başkanlığına sunduğu önergesi verdi.CHP’li Demirtaş, “Bugün ülkemiz büyük bir ekonomik krizi yaşamaktadır. Bunun en büyük sebeplerinden birisi de yıllık 50 milyar doların üzerindeki cari açıktır. Cari açığın en büyük kalemlerinden birisini de enerji sektörü oluşturmaktadır. Bu sebeple başta taşkömürü üretimini artırmamız gerekiyor ki, cari açığımız azalsın. Oysa AK Parti bu üretimi artırmak için TTK’nin 6 bin 500 norm kadro açığı olmasına rağmen, sadece TTK’ye bin 500 maden işçisi alınacağını açıklamış, taşkömürü üretimini ise 5 yılda 10 milyon tona çıkarmayı hedeflediğini belirtmiştir” diye konuştu.

İşçi sayısı yüzde 60 düşürüldü

AKP’nin taş kömüründeki yanlış politikaları sebebiyle TTK’nin işçi sayısının da, üretiminin de yıllar içinde düşürüldüğünü ifade eden Demirtaş, “Çünkü AK Parti Hükümetleri taş kömürü üretimini desteklememiş, TTK’ya yeterli yatırımı yapmamış, işçi sayısı bilinçli ve kasıtlı olarak düşürülmüştür. Bugün itibariyle TTK’nin 6 bin 500 olan norm kadro açığı olmasına rağmen bu açık giderilmemiş, üretimi artıracak rantabıl hiçbir yatırım yapılmamıştır” diye konuştu.

***

Ne kadar kömür ithal edildi?

Demirtaş’ın Bakan Dönmez’e yönelttiği soru önergesinde dikkat çeken sorular şöyle:

»2002-2018 yılları arasında dışarıdan ton bazında ne kadar kömür ithal edilmiştir? İthal edilen kömür, hangi ülkelerden ithal edilmiş ve hangi sektörlerde kullanılmıştır?

»2003 Ocak ayından 2018 Temmuz ayına kadarki dönemde Zonguldak havzasında TTK ve rödevanslı sahalarda özel sektör kuruluşları ne kadar üretim yapmıştır?

»Taş kömüründe, yerli üretim işçi istihdamı son 15 yıl içinde neden düşmüştür?

»TTK’ye alınacak 1500 işçi ile ne kadar üretim artışı hedeflenmektedir?

En Çok Okunan Haberler