IŞİD'e 'canlı bomba' olmak istemiş

Konya merkezli başlatılan IŞİD operasyonlarında 16 kişi adliyeye sevk edildi. içlerinde bulunan Z.K adlı kadının kadının kendi isteğiyle kardeşleri Suriye'de çatışmada öldükten sonra IŞİD'e canlı bomba olmak istediği, ancak bunun kabul edilmediği öne sürüldü.

F.K. isimli kadının, polisteki ifadesinde yöneltilen suçlamaları kabul ettiği, kardeşinin bölgede öldürülmesinin ardından IŞİD'e "canlı bomba" olmak isteğini belirttiği öğrenildi.Diğer zanlıların da çatışma bölgelerinde bulunduklarını ifade ederek, suçlamaları kabul ettikleri öne sürüldü.

DİNİ SOHBETLERİ YOUTUBE'DEN YAYINLAMIŞ

IŞİD'in Konya'daki faaliyetlerini sürdüren gruba yönelik operasyonda şüphelilerin Suriye ve Irak'ta savaşmak için militan kazandırdıkları ve örgüte lojistik destek sağladıkları öne sürüldü. Konya'daki grubun liderliğini M.G.'nin yaptığı ve geçen ay Ankara’da terör örgütü El Kaide bağlantısı nedeniyle tutuklandığı kaydedildi. M.G.'nin Konya'da bir kitabevinin bulunduğu ve burada militan kazandırmaya yönelik çalışmalar yürüttüğü, dini sohbetler yaptığı ileri sürüldü. M.G.'nin dini sohbetleri ise kendi adına kurduğu internet sitesinde ve youtube yayınladığı ortaya çıktı.

EBU HANZALA DA, DİNİ SOHBETLERLE MİLİTAN KAZANDIRMIŞ

Örgütün ev, mescit ve medreselerde düzenlediği dini sohbetler sayesinde örgüte militan kazandırdığı iddia edildi. İstanbul'da düzenlenen operasyonda gözaltına alınan ve dün tutuklanan 'Ebu Hanzala' kod adlı Halis Bayancuk'un Konya'ya sık sık gelip, dini sohbetler yapıp, örgüte militan kazandırıldığı iddia edildi. Hanzala’nın en son Ramazan ayında Konya’ya geldiği belirtildi. Ayrıca 'Ebu Hanzala sohbete gelecek' diyerek örgüte kazandırmaya çalıştıkları kişileri davet ettikleri belirtildi.

Şüphelilerin, örgüte militan kazandırırken dini konularda yeterli bilgisi olmayan ve kendini günahkar olarak gören kişileri tercih ettikleri ve bu kişileri kandırıp, düzenledikleri sohbetlere çağırdıkları iddia edildi. Kandırdıkları kişilere ilk olarak herkesin bilmesi gereken dini konuları anlattıkları ama zamanla cihada yönelik bilgilerle eğitmeye çalıştıkları belirtildi. Şüphelilerin ayrıca genç militanları, evlilik, rahat bir yaşam, para yardımı, petrolün ücretsiz olması, şehit olup 'cennete kavuşma' vaatleriyle de kandırıp, sabaha kadar cihatla ilgili ayetleri okutarak adete beyinlerini yıkadıkları ileri sürüldü.(DHA)

En Çok Okunan Haberler