İşsizlik Fonu yağmaya açılamaz

Amacı dışında kullanılması nedeniyle kamuoyunda yoğun biçimde eleştirilen İşsizlik Fonu’nun bayram öncesi çıkarılan bir kararname ile ‘tek Hazine Hesabı’na aktarılmasına Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nden (ÖDP) tepki geldi. Yapılan açıklamada fonun kararnameyle Sayıştay denetiminden çıkarıldığına işaret edilerek, “İşsizlik fonunun yağmalanması hemen durdurulmalıdır” denildi.

ÖDP İşçi Emekçi Çalışma Grubu tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Fon gelirleri işsizler haricinde hiçbir maksat için kullanılamaz” hükmünün yasada olmasına rağmen işsizlik fonunun pek çok kez amacı dışında kullanıldığı da hatırlatıldı. Bugün tutarı 120,7 milyar TL olan işsizlik sigortası fonunun, iç ve dış borcun teminatı olarak kullanılırken, rant ve borç düzeninin gelir kaynaklarından biri haline getirilmekte olduğu uyarısını yapan ÖDP, patronların çalışan işçileri işten çıkartıp, yeni işçi alımı yapıp işsizlik fonundaki paralardan faydalandığını bildirdi. Açıklamada, “Emekçiler kendi cebinden çıkan paralarla işsiz kalmış, patronların ödemesi gereken primleri kendi ceplerinden ödemiştir. Yeni düzenlemeyle ise fonun şimdiye kadar yağmalanması yetmezmiş gibi yağmanın önündeki tüm engeller ortadan kaldırılmaktadır” denildi.

Sendikalar harekete geçmeli
İşsizlik fonunun yağmalanması hemen durdurulması istenen açıklama, “İşsizlik fonunda biriken paralar sadece işsizler için kullanılmalıdır. Krizin faturasının emekçilere ödetilmemesi için, işsizlik fonunun yağmalanmasının durdurulması için başta işçiler ve işsizler olmak üzere, sendikalar, meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve emekten yana siyasi partiler harekete geçmeli ve emekçilerin acil taleplerini kamuoyunda görünür kılmalı, mücadeleyi yükseltmelidir” sözleriyle sonlandırıldı.

En Çok Okunan Haberler