İzmir'de bombalı araç saldırısı

İzmir'de Bayraklı Adliyesi binasının girişinde bomba yüklü bir araçla saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda 1 polis memuru ve 1 mübaşir yaşamını yitirdi. 2 saldırgan da olay yerinde öldürüldü. Bölgedeki şüpheli bir diğer araç ise kontrollü şekilde patladıldı.

Patlama hakim ve savcıların kullandığı otoparkın girişinde meydana geldi.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Vali Ayyıldız, saldırıda biri polis biri de adliye çalışanı olmak üzere 2 kişinin yaşamını yitirdiğini ve saldırıdaki ilk bulguların PKK’nin gerçekleştirdiği yönünde olduğunu ifade etti.

İşte Vali Ayyıldız’ın açıklamaları:

Bayraklı Adliyesi’nin önünde bir araç geçerken polis noktasında durdurmak ve aramak istenmesi sonucu çatışma çıktı. Bu çatışma sonucu bombalı araç patlatıldı. Maalesef çıkan çatışma sonucu bir polis bir mübaşir şehit oldu. 5 yaralı var bazılarının durumu ağır. Yanlarında iki adet kaleşnikof tüfek 8 tane fişek ve el bombaları, tahmin ediyorum 8 tane de el bombası ele geçirildi.Teröristlere ait olduğunu değerlendirdiğimiz bir araç daha kontrollü bir şekilde patlatıldı. Elde olan verilere bakılarak eylemi yapanların PKK olduğu değerlendirilmektedir. Teröristler kontrol noktasında kaçıyor, kaçarken aracı patlatıyorlar ve sonrasında çıkan çatışmada polisimiz şehit oluyor. 2 terörist ölü ele geçirildi.Yaralı sayımız 6-7 civarında…"

İzmir'de meydana gelen patlamada adliyeye çok yakın PTT binasında çalışan bir avukat olayla ilgili BirGün'e bilgi verdi.

Avukat yaptığı açıklamada ‘’Önce patlama sesi geldi,ardından silah sesli geldi. Bizim çalıştığımız yer adliyeye çok yakın korkudan çıkıp bakamadık. Patlama yaşanan kapı herkesin kullandığı bir kapı,avukatlar,vatandaşlar bir çok kişi tarafından kullanılan bir yer. Adliyenin önündeki polis kulübesi patladıldı. Dışarıdan duyduğumuza göre; canlı bomba olan birinin kaçtığı ve onun arandığı iddia ediliyor. Burada çok sayıda yaralı var.10 yaralı var durumları ağır, 2 ölü." ifadelerini kullandı.

Bir görgü tanığı "Biz arabayla köşeyi dönüyorduk. Arkamızdaki araba patladı. Biz aracın içinden dışarı attık kendimizi. Kapıdan inince patlama gerçekleşti. Bizim emniyet güçlerimiz canlı bombaya ateş etti" dedi.

Yayın yasağı getirildi

AA, RTÜK'ün Başbakanlık tarafından İzmir'deki patlamaya ilişkin geçici yayın kısıtlaması getirildiğini bildirdi.

AKP'den ilk açıklama

CNN Türk canlı yayınında konuşan AKP Milletvekili Nükhet Hotar şunları söyledi:

''İzmirlilerden provokasyona gelmemelerine ve bu haineler fırsat vermelerini rica ediyorum. En büyük duamızın yaralılarımızın bir an evvel iyileşmesi yönünde. Patlamadan yaklaşık 1 saat önce “İzmir'de neden patlama olmuyor” şeklinde tweetler atıldığını görüyorduk. Türkiye üzerine kurulan tuzakların farkında olmalıyız.''


Öldürülen saldırganlardan ele geçirilen roketatar mermileri

En Çok Okunan Haberler