Karaağız’da enerji santraline geçit yok

Bursa’nın Büyükorhan ilçesine bağlı Karaağız Köyü sakinleri, bölgeye yapılması planlanan Biyokütle Enerji Santralı’na karşı direnişlerini sürdürüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından söz konusu tesis için verilen “ÇED gerekli değildir” raporu üzerine kararı protesto eden köylüler, santrali yapacak şirketin bölgeye tırlarla malzeme göndereceği bilgisi üzerine eyleme geçti. Köylülerin, bölgeye malzeme getirilmesini engellemek amacıyla köy girişinde başlattıkları nöbette ise 40 gün geride kaldı.

‘Mücadelenizin yanındayız’

Nilüfer Belediye Meclis Üyesi Aysel Okumuş, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp, Genel Sekreter Elvan Atay, Yürütme Kurulu Üyesi Celal Boyoğlu ve gönüllülerden oluşan bir ekip dün bölge sakinlerini ziyaret etti. Enginalp, “Havamız ve suyumuz her geçen gün daha da kirleniyor ve bizler sağlığımız için mücadele etmezsek ne için mücadele edeceğiz? İşte bu yüzden de haklı mücadelenizde yanınızda olacağız” diye konuştu.

‘Sularımızı kestiler’

Karaağızlı kadınlar, enerji santraline karşı direndikleri için baskı gördüklerini belirterek, “Bu köy suyun üstüne kurulmuş, bu suyu kestirdiler. Muhtarı da istemiyoruz, belediye başkanını da istemiyoruz” diyerek tepki gösterdi.

Belediye Başkanı’na ‘cahil’ yanıtı

Köylüler, kendilerine “cahil” diyen Büyükorhan Belediye Başkanı Hasan Taş’a da yanıt verdi. Karaağız Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nden yapılan açıklamada, “Yaşananları şaşkınlıkla ve ibretle izliyoruz. Sayın Taş’ı kınıyor ve Belediye Başkanı’nın halkın yanında değil de, bir özel şirketin yanında olmasına anlam veremiyoruz” denildi.

En Çok Okunan Haberler