Kayyumlar borçlarıyla gidecek

Yerel seçim çalışmalarını hızlandıran HDP, Diyarbakır’da iki gün sürecek hazırlık toplantılarına başladı. Eş Genel Başkan Sezai Temelli burada yaptığı konuşmada, “Bu kayyumlar bu coğrafyadan gidecek. Yerel yönetimlerde iktidara geldiğimizde tabelalarımızı da asacağız, kapanmış bütün kurumlarımızı da açacağız” dedi.

Yeni yerel yönetim anlayışı

AKP’nin tüm yerel yönetim anlayışını ortadan kaldırıp merkezileştirecek düzenlemeler yaptığını hatırlatan Temelli, şu ifadeleri kullandı; “Bunlara izin vermemek için yan yana geleceğiz ve bu kayyumlardan kurtulacağız. Bu kayyumlar bu coğrafyadan bir daha gelmemek üzere gidecek. Giderken de nasıl bu belediyeleri bu kadar borca batırdılarsa o borçları da alıp gidecekler. Bu halk onların borçlarını sırtlamayacak. Geçmişten aldığımız deneyimlerle yeni bir yerel yönetim anlayışını var edeceğiz.”

DBP değil, HDP sandığa gidecek

Temelli ayrıca daha önce Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile yerel seçimlere girdiklerini, ilk kez HDP olarak yerel seçimlere gireceklerini açıkladı. Temelli, “HDP olarak Türkiye’nin her yerinde seçime gireceğiz. Bu, bileşenlerimizin siyasi perspektifini ortadan kaldıran bir şey değildir. Biz, çoklu hukuka dayanan bir siyasi parti olduğumuz için seçime girerken, seçim strateji olarak önümüzdeki yerel seçime HDP olarak girmeyi uygun gördük” dedi.

Sandığa kadar olan yedi aylık süreci verimli bir şekilde değerlendirmek istediklerini söyleyen Sezai Temelli, “Biz radikal demokrasi perspektifimizle yerinden yönetim anlayışını, yerel demokrasi anlayışını hayata geçirmek istiyoruz. Aslolan insanın kendini ve kentini yönetmesidir. Aslolan siyasi iradenin toplumsal yaşam içinde yeniden örülebilmesidir. Yerel demokrasi anlayışımız Türkiye’nin önündeki tıkanıklıkları aşabilecek bir perspektiftir” dedi.

**

İttifak için açık kapı bıraktı

Partisinin ‘ittifak’ iddialarının odağında yer almasını değerlendiren HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, “Bizim baştan ittifak yapma heves ve hırsımız yok ama aynı şekilde toplumdaki beklentiyi de yok sayma, görmezlikten gelme gibi bir hakkımız yok. Bütün siyasi partiler toplumun beklentisini, talebini gözetmek zorundadır” dedi.

Bilgen, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “Türkiye’de PKK’nın yöneteceği belediye kesinlikle olmamalı. CHP-HDP ve yedekleriyle kurulan karanlık ittifakın hesabı cumhurun iradesiyle bozulmalıdır.” sözlerine de yanıt verdi.

HDP’li Vekil, “Hiçbir gerekçe kayyumlarla yönetimi meşrulaştıramaz. Hangi belediyeyi kimin yöneteceği elbette önemlidir ama daha önemlisi nasıl yönetileceğidir. Eğer yerel irade demokrasinin olmazsa olmazı kabul ediliyorsa yerel yönetimler üzerinde yeniden vesayeti kurumsallaştıran her türlü uygulamadan, kararnameden, mevzuattan bir an önce vazgeçilmeli” diye konuştu.

En Çok Okunan Haberler