Kırklareli’nde halk, ÇED toplantısına izin vermedi

ALİ İHSAN ES

Kırklareli merkeze yakın Dokuzhöyük, Karahalil, İnece ve Ulukonak köylerinin ortasına yapılmak istenen termik santral için İnece beldesindeki bir düğün salonunda ÇED toplantısı yapılmak istendi. Kırklareli Ovası’na sıfır noktada kurulmak istenen termik santral tanıtımını yapmaya gelen ÇED ve şirket yetkilileri, köylüler tarafından “Defol git! Köyümüzde Termik Santral istemiyoruz” sözleriyle protesto edilerek geri gönderildi.

Arabalarına binip kaçtılar

Kırklareli’nin tarımsal ve hayvansal üretiminin yüzde 30’unu karşılayan, en verimli ayçiçeği ve buğday tarlaların bulunduğu Kırklareli Ovası’na sıfır noktada bulunan alana termik santral kurulumu için İnece beldesine bilgilendirme toplantısına gelen ÇED ve şirket yetkilileri protesto edildi.
Güvenlik güçleri, yetkililer ve köylüler arasında güvenlik koridoru kurdu. Halkın bu protestosunu “Köylüler bilgi almak istemiyor” şeklinde tutanak tutulmasını isteyen yetkilileri halk protesto etti. Yetkililer özel arabaları ile bölgeden kaçarak uzaklaştı. Protestolar sırasında yöre halkından iki kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler yoğun tepkiler nedeniyle serbest bırakıldı.

‘İzin vermeyeceğiz’

Yöre halkı ve yaşam savunucuları, termik santralın hayatlarında yaratması muhtemel olan değişikliklere tepki göstererek, şöyle konuştu:

»İnece Belediye Başkanı Şehabettin Vardar: Burası bizim topraklarımız, biz burada termik santral yaptırmayacağız. Burası Türkiye’nin ve Trakya’nın en verimli toprakları. Trakya halkının ve daha doğmamış çocuklarımızın geleceğini karartmalarına izin vermeyeceğiz.

»Toplantının yapılmasına izin vermeyen bölge sakinlerinden biri, Kırklareli Çevre Şehircilik İl Müdürü Engin Öztürk’e “Sizin eşiniz kanser oldu mu? Ben eşimi yıllarca kemoterapi odalarında bekledim. Kaybettim eşimi. Hiç mi vicdanınız yok? Kanser olmak istemiyoruz artık çocuklarımız sağlıklı yaşasın istiyoruz” dedi.

‘Bölgede tarım ve hayvancılık bitebilir’

»Dokuzhöyük Tarım Kalkınma Kooperatif Başkanı: 200 üyeye sahip kooperatif tesisimizde, köylülerin sütlerini alarak doğal bir şekilde peynir üretiyoruz. Açıkçası termik santral hakkında bu zamana kadar bilgisizdik. Dışarıdan duyduğumuz ile yetiniyorduk. Konu gündemimize geldi geleli baya araştırma yaptık. Çok zararlı olduğunu öğrendik. Bunun için termik santralın yapılmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Eğer kurulursa köyümüzde ki yıllardır süren hayvancılık biter. 50 yıldır faaliyet gösteren tesisimiz biter, sütümüz biter her şeyimiz biter.

»Bölge çiftçilerinden Zekeriya Küpçü: Bizim Trakya’nın ve buranın toprağı 24 Reşat altından daha değerlidir. Yapılacak olan termik santral bu toprakları çöl yapacak. Torunlarımız dahi kanser olacak. Hayvanlarımız telef olacak. Bu topraklarda yaşam bitecek bunun için termik santrala karşıyız.

***

‘Cıvayla ilgili bilgilendirme yapılmıyor’

Halka destek olmak için bölgeye gelen Greenpeace İklim ve Enerji Proje Sorumlusu Onur Akgül, kömürlü termik santralin çevre ve sağlığa olası etkileriyle ilgili şunları söyledi: “Proje alanının yüzde 84’ünü tarım, yüzde 16’sını ise orman arazisi oluşturuyor. Kırklareli ve Trakya’nın gıda ihtiyacının önemli bir kısmını karşılıyor. Çeşit çeşit sebze ve meyvenin yetiştiği bölgede kurulacak santral, yaratacağı hava kirliliği, tüketeceği yer altı suyu ve neden olabileceği asit yağmurları ile bölgedeki tarımı olumsuz etkileyecek. Santralde kullanılacak linyitte, yüksek miktarda, çevre ve sağlık için tehlikeli bir ağır metal olan cıva bulunuyor. Projenin ÇED başvuru dosyasında cıva ile ilgili herhangi bir bilgi yok.”

En Çok Okunan Haberler