Komşudaki yangın Acıbadem’e ders oldu

MELİS GÜNDEN

Yunanistan’da 91 kişinin hayatını kaybettiği yangınlar İstanbul Üsküdar'daki Acıbadem Mahallesi’ne ders oldu. Acıbadem Mahallesi’nde yaşayan yurttaşlar, Acıbadem muhtarı ve çevre savunucusu Semra Aydın ile birlikte acil durumlara karşı mahalleli olarak hazır olunması gerektiğini belirterek ’72 Saat’ isimli bir çalışma grubu öncülüğünde etkinlik kararı aldı.

72 Saat isimli grup yarın saat 19.00’da Acıbadem Gönüllü Evi’nde Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun katılımıyla ‘Afet ve acil durumlara nasıl hazırlanmalıyız’ etkinliği düzenleyecek. Mahalle Muhtarı Aydın, 72 Saat grubunu ve amaçlarını BirGün'e anlattı.

ACİL DURUMDA YARDIM

Afet ve acil durumlarda ilk 72 saatin önemini vurgulayan Muhtar Aydın, Yunanistan’daki yangınların ilk 72 saatinde kamu kurumlarının afette etkin müdahalesi olmadığının altını çizdi. Aydın, “Acil durumlarda komşular birbirine yardım etmeyi bilmeli, hayata tutunmalı ve mahalleli kendine yetebilmeli” dedi.

Mahallelerinde daha önce dört olan deprem toplanma alanı olduğunu belirten Aydın, belediyeden talep ederek üç alan daha eklettiklerini söyledi.

AFETE HAZIRLIK

Felaket durumlarına karşı önce mahallede örgütlü olmanın önemi vurgulayan Aydın, 72 Saat grubunun amaçlarını şöyle aktardı:

>> Konutlara ait tek toplanma alanlarını bilinir kılmak.

>> Hastane, okul, eczane, veterinerliklerin bulunduğu yerleri, afet plan haritası üzerinde işaretlemek.

>> Okullarımızda afet hazırlık planı yaparak afette çocuklarımızın güvenli tahliyesini planlamak.

>> Mahallede oturan doktor, hemşire, veteriner, telsizcilerle tanışarak insan alt yapımızı güçlendirmek.

>> Mahallede fırın, jeneratör, kuyu gibi yerleri belirlemek.

>> Mahallenin trafo, yangın, doğalgaz, içme suyu, yağmur suyu, pis su altı yapısı hakkında bilgi sahibi olmak ve yerel kurumlarla işbirliği yapmak.

>> Mahalle afet planı yapmak.

>> Mahalle tahliye planını ilgili kurumlarla birlikte yapmak.

En Çok Okunan Haberler