‘Mega Kent’te enflasyon hız kesmiyor

İğneden ipliğe her ürüne gelen zamlar sonrası gözler pazartesi günü açıklanacak ağustos ayı enflasyon verilerine çevrilmişken, İstanbul'un enflasyonuyla birlikte endişe daha da büyüdü. İstanbul Ticaret Odası tarafından açıklanan verilere göre, İstanbul'da ağustos ayında bir önceki aya kıyasla perakende fiyatlarda yüzde yüzde 2,23, toptan fiyatlarda yüzde 3,80 artış kaydedildi. Geçen yılın aynı ayına göre ise perakende fiyatlarda yüzde 14,99, toptan fiyatlar yüzde 21,47 artış yaşandı.

Eğitim zamları ilk sırada
Perakende fiyatlar, ağustos ayında bir önceki aya göre, kültür, eğitim ve eğlence harcamalarında yüzde 10,81, ev eşyası harcamalarında yüzde 6,58, konut harcamalarında yüzde 4,21, ulaştırma ve haberleşme harcamalarında yüzde 2,05, sağlık ve kişisel bakım harcamalarında yüzde 1,49, gıda harcamalarında yüzde 0,71 artış gösterirken, giyim harcamalarında yüzde 3,63 azalış gerçekleşti. Diğer harcamalar grubunda ise fiyat değişimi izlenmedi.

Ağustos 2018’de toptan fiyatlar ise aylık bazda bir önceki aya göre madenler grubunda yüzde 25,52, kimyevi maddeler grubunda yüzde 11,94, yakacak ve enerji maddeleri grubunda yüzde 5,63, işlenmemiş maddeler grubunda yüzde 4,34, mensucat grubunda yüzde 2,37, inşaat malzemeleri grubunda yüzde 2,14 artış gösterdi. Aynı dönemde gıda maddeleri grubunda ise yüzde 0,98 azalış gerçekleşti.

İTO tarafından her ay açıklanan İstanbul'a ait enflasyon rakamları, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan aylık genel enflasyon verilerinin öncülü olarak kabul ediliyor. İstanbul'da ağustosta yaşanan yüksek enflasyon, Türkiye genelinde de enflasyonun yüksek seyredeceği hakkında önemli bir ipucu veriyor.

En Çok Okunan Haberler