Modern Sinema’da sezon

İstanbul Modern Sinema, sonbahara 6 ayrı programla giriyor. 20 Eylül’de başlayacak yeni sezonda Heykeltraş Anthony Cragg’in İnsan Doğası sergisine paralel olarak hazırlanan ‘Yakın Temas’ film programının gösterimiyle başlayacak. Sergiye paralel film gösterimlerinin yanı sıra farklı ülke sinemalarından seçkilere ve tematik film programlarına da yer verilecek. Modern Sinema seçkisinde, ‘Lucretia Martel Retrospektifi’, ‘Polonya’dan Şimdi’, ‘Almanya’dan Yepyeni Filmler’, ‘Biz de Varız!’ programına ek olarak bir de kısa film seçkisi izleyiciyle buluşuyor.

‘Yakın Temas’
Yaşayan en önemli heykel sanatçılarından Cragg’in İstanbul Modern’deki sergisine paralel hazırlanan programda, sinemanın insan veya insan olmayan bedeni öne çıkardığı, sesi, rengi veya kamerasıyla bedenselleştirdiği filmlerden bir seçki yer alıyor. Yakın Temas, 20-30 Eylül tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak. Yakın Temas’ta ‘Roar’, ‘Yumuşak Bir Ten’, ‘Tetsuo’, ‘Videorome’ ve ‘Aşçı, Hırsız, Karısı ve Aşığı’ gibi filmler yer alıyor.

Polonya’da şimdi
İkinci kez sinemaseverlerle buluşacak olan Polonya’dan Şimdi adlı programda Polonya sinemasının son dönem örneklerine yer veriliyor. 25-28 Ekim tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak olan ve Polonya Başkonsolosluğu işbirliğiyle gerçekleşen programda bu yıl kısalardan bir seçki de yer alacak.

Almanya’dan filmler
Goethe Institut işbirliğiyle hayata geçen ve 10’uncu kez sinemaseverle buluşan Almanya’dan Yepyeni Filmler programında son yılın öne çıkan yapımlarına yer veriliyor. 1-11 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek program kapsamında, Alman sineması üzerine sinema yazarı ve yönetmen Rüdiger Suchsland’ın konuk olarak katılacağı bir söyleşi de yer alacak.

‘Biz de Varız!’
Türkiye Sineması’ndan yeni filmlerin izleyiciyle buluştuğu Biz de Varız! programı 15 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu yıl 7’nci kez düzenlenen Biz de Varız!’da, Türkiye Sineması’ndan içerik ve form adına taze fikirler, yeni bakışlar sunan yapımlar bir araya gelecek.

Kısa filmlerden bir seçki
İstanbul Modern Sinema, 20-23 Aralık tarihlerini kapsayan ve uzun zamandır beklenen geniş kapsamlı bir kısalar programı hazırladı. Program kapsamında Türkiye ve dünyadan son yılların öne çıkan kısa filmlerinin yanı sıra yeni keşiflere de yer verilecek.

En Çok Okunan Haberler