ODTÜ Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Topluluğu'dan "Şule için Adelet!" çağrısı

ODTÜ Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Topluluğu internet üzerinde başlattıkları "Şule için Adalet" kampanyası ile tüm üniversitelere imza çağrısında bulundu.

"Tüm üniversite gençliğini arkadaşımızın hesabını sormak için birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz!" denilen açıklamayı ODTÜ dışındaki üniversitelerin de bulunduğu 60'ın üstünde topluluk imzaladı.

Boğaziçi Üniversitesi'nden, Bilkent Üniversitesi'ne kadar birçok topluluğu barındıran metinde "Şule’nin ölümü ne “münferit” ne de arkadaşımızın suçu" vurgulanarak Şule'nin ölüm nedenlerinin cinsiyet-ayrımcı politikalar, medya ve sermaye bileşenleri olduğu ifade edildi.

Öğrenciler taleplerini, "Şule’nin katillerinin bir an önce yargılanarak herhangi bir cezai indirime gidilmeden cezalandırılmasını istiyoruz. Şule için adalet istiyoruz! Üniversite gençliği olarak arkadaşlarımızın hayatlarının hiçe sayılmasına ve yaşananların üstünün kapatılmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Katiller cezalarını bulana kadar, gerçek adalet sağlanana kadar bu davanın takipçisiyiz. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz! diyerek ifade etti.

ODTÜ Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Topluluğu'nun yaptığı açıklamanın tamamı şöyle:

"Şule Çet, 23 yaşında bir üniversite öğrencisiydi. Türkiye’deki milyonlarca genç gibi eğitim masraflarını karşılayabilmek için part-time olarak bir işte çalışıyordu. Çalıştığı firmanın kapatılması ve ortaklarından birinin kendisini yeniden işe alabileceğini söylemesi üzerine Ankara’nın en lüks plazalarından biri olan Yelken Plaza’ya iş görüşmesine gitti. İlerleyen saatlerde arkadaşlarına mesajlar atarak orada mahsur kaldığını duyurdu, “Adam bana takmış, çıkamıyorum” dedi. Şule’nin ölümünü “İki erkekle lüks plazaya girdi, sonrası…”, “Kendini 20. kattan atarak intihar etti” başlıklarıyla gördük ana akım medyada, tam da katil Çağatay Aksu’nun ifadesine uygun olarak atılmış başlıklardı. Suçu Şule’de arıyorlardı… Hepimizin içini kemiren huzursuzluk, otopsi raporunda ortaya çıktı: Şule’ye uyutucu özelliğe sahip uyuşturucu verilmiş, tecavüze uğramış ve sonrasında balkondan aşağı atılmıştı…
Şule’nin ölümü ne “münferit” ne de arkadaşımızın suçu. Tam tersine:
>>Şule’nin ölümünün nedeni, milyonlarca üniversiteli genci çalışmak zorunda bırakan paralı eğitim sistemidir.
>>Şule’nin ölümünün nedeni, iktidar sırtından geçinen sermaye gruplarının ne yaparlarsa yapsınlar “paçayı kurtaracaklarını” bilmeleridir.
>>Şule’nin ölümünün nedeni, “Kadın ile erkek fıtratı gereği eşit olamaz” diyen siyasi iktidar ve onun tecavüze “gerekçe” arayan yerel temsilcileri ile cinsiyet-ayrımcı politikalarıdır.
>>Şule’nin ölümünün nedeni, her fırsatta “idam”, “hadım” gibi sorunun çözümüne odaklanmayan ikiyüzlü politikaları öne süren ancak zaten var olan cezaları uygulamayanlardır.
>>Şule’nin ölümünün nedeni, kadın cinayetlerini magazinsel bir dille veren ve suçu kadında arayan medya kuruluşlarıdır.
>>Şule’nin katillerinin bir an önce yargılanarak herhangi bir cezai indirime gidilmeden cezalandırılmasını istiyoruz. Şule için adalet istiyoruz! Üniversite gençliği olarak arkadaşlarımızın hayatlarının hiçe sayılmasına ve yaşananların üstünün kapatılmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Katiller cezalarını bulana kadar, gerçek adalet sağlanana kadar bu davanın takipçisiyiz. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz! Tüm üniversite gençliğini arkadaşımızın hesabını sormak için birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz!"
En Çok Okunan Haberler