Otonom araçlarını yeni nesil radar sistemleri ile donatacak

Hyundai Motor Company’nin kurumsal açık inovasyon girişimi Hyundai Cradle, geliştirdiği otonom araçlar için akıllı radarlar üretmek için Metawave Corporation’a yatırım yaptığını duyurdu. Metawave, akıllı radarlar üretmek için uyarlamalı metamateryallerle (doğada bulunmayan elektromanyetik özelliklere sahip mühendislik yapıları kullanan konvansiyonel malzemeler) ve yapay zeka (AI) kullanarak radar algılaması geliştiriyor.

Bugün ‘akıllı’ otomobillerin algı sisteminin temel bileşenleri üç sensörden oluşuyor: Kamera, LiDAR ve radar. Kamera en yüksek çözünürlüklü sensör olmasına karşın 50 metrenin ötesindeki nesneleri görüntüleyemiyor. Yüksek çözünürlüklü görüntüleme özelliğine sahip LİDAR ise bu menzili yaklaşık 150 metreye çıkarıyor. Kamera ve LiDAR’ın birlikte kullanımı görüşü artırıyor ancak kötü hava koşullarından ve kirli yollardan etkilenebiliyor. Radar ise yapısı gereği, daha düşük frekanslarda çalışıyor ve uzun menzildeki nesneleri daha hızlı ve tüm hava koşullarında ve sürüş koşullarında algılayabiliyor. Ancak günümüzde kullanılan radar, uzun mesafelerde geniş açıları kapsayamıyor ve nesneler arasında ayrım yapabilme özelliğine sahip değil. Karmaşık dijital sinyalleri ayrıştırmak için çok sayıda antene ve yüksek maliyetli donanıma ihtiyaç duyuyor. Yapılan işbirliğinin ise yalnızca bir anteni kullanan, yapay zeka algoritmaları kullanarak nesneleri hızlı bir biçimde tanımlayabilen yeni nesil bir teknolojinin otomobillerde kullanımına ön ayak olması amaçlanıyor.

Ocak’ta Aurora yetkilileri stratejik bir ortaklık açıklamış ve 2021’e kadar ilk otonom Hyundai aracın pazara sunulacağını duyurdu. Şubat’ta, Hyundai Nexo yakıt hücreli elektrikli SUV modellerinden oluşan bir filo, Seul’den Pyeongchang’a 190 kilometrelik sürücüsüz yolculuğu başarıyla tamamladı. NEXO’lar, SAE uluslararası standartları ve 5G ağ teknolojisi tarafından tanımlanan seviye 4 otonom sürüş teknolojisi ile donatılmıştı.

En Çok Okunan Haberler