Program sermayeyi kolluyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘100 Günlük İcraat Programı’na tepkiler sürüyor. Birleşik Kamu-İş, programda patronlara verilmesi öngörülen teşviklerin kaynağını sordu. CHP’li Veli Ağbaba ise programda genel sendikalaşma oranının yüzde 21’e çıkarılmasının hedeflendiğine dikkat çekerek, “Sendikal barajların ve grev yasaklamalarının olmadığı bir sendika kanunu ile ilgili çalışma gündemlerinde var mıdır, merak ediyoruz” dedi.

‘Teşviklerin kaynağı açıklansın’
Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, yaptığı yazılı açıklamada, 100 günlük icraat programını şu sözlerle değerlendirdi: “Programda emekçilerin ve vatandaşın sorunlarına yönelik bir çözüm bulunmuyor. Programda eğitim sorunlarının yer almaması, eğitimin ve eğitim çalışanlarının mesleksel ve kurumsal sorunlarından bahsedilmemesi, programın eğitimin sorunları gerçeğinden ne kadar uzak bir eylem planı olduğunu gösteriyor. 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı ile artık kadrolu öğretmen alımının azaltılacağı, öğretmenlerin emeğinin sömürüleceği görülüyor.”

Programda patronlara 5,2 milyar liralık teşvik verilmesinin öngörüldüğüne de dikkat çeken Balık, “Bu teşvikin kaynağının açıklanmamasını kabul etmiyoruz. Bizlerden alınan vergilerle patronlar zengin ediliyor. Kamu iş görenlerine ve işçilere ise kemer sıkma politikası uygulanıyor. Kamu idarelerinin harcamalarında tasarruf azami düzeye çıkartılacak ve bu tasarruf kamu emekçilerinden yapılacak” ifadelerini kullandı.

‘Sendika kanunu gündeminizde mi?
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba ise 100 günlük programda sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasına dönük bir icraatın yer almadığına işaret etti. Türkiye’de her 100 işçiden sadece 12’sinin sendikalı olduğunu vurgulayan Ağbaba, şunları kaydetti: “Türkiye sendikal hak ve özgürlükler noktasında dünyanın en kötü 10 ülkesi arasında gösteriliyor. Yeni Çalışma Bakanı, işçi ve kamu görevlileri arasında sendikalaşma oranını yüzde 21’e çıkarmayı planlarken, sendikal örgütlenme barajlarının ve grev yasaklamalarının olmadığı bir sendika kanunu ile ilgili çalışma gündeminde var mıdır, merak ediyoruz. Ayrıca yeni Çalışma Bakanı’nın Anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten atılan binlerce işçi ile ilgili düşüncesini, ülkedeki tüm çalışanlar adına sormak isteriz.”

Ağbaba ayrıca, KİT’lerde kadroya geçirileceği açıklanan taşeron işçileri ve iş cinayetlerine ilişkin herhangi bir ibarenin programda yer almadığına dikkat çekti.

En Çok Okunan Haberler
  • Hükümet, çalışanların Bireysel Emeklilik Sistemi’nden 3 yıl boyunca çıkmasını yasaklayacak bir düzenleme hazırlığında. Büro
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kriz mriz yok, hepsi manipülasyon” dese de yalnızca ağustos ayında 954 işyeri kapatıldı
  • Hükümetin taşerona kadro düzenlemesinde 50 bin kamu işçisini görmezden geldiğini hatırlatan CHP’li Ağbaba, kadroya
  • Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 1 Ocak 2018'den itibaren geçerli olacak asgari ücretin 1603 TL olduğunu duyurdu.Türkiye yeni