Sahada ‘işler yolunda’

Washington ile yaşanan diplomatik kriz boykot çağrılarını beraberinde getirse de askeri işbirliğini de sahadaki faaliyetleri de engellemiyor. Suriye’deki süreç aynen planlandığı gibi sürerken Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Menbiç’te ABD ile ortak devriye faaliyetine ilişkin eğitimlerin yakın zamanda başlayacağını açıkladı.

‘Plandaki gibi’
Menbiç yol haritası ve güvenlik prensipleri doğrultusunda, Türkiye ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından bölgede icra edilen faaliyetlere planlandığı şekilde devam edildiğini belirten Akar, şu ifadeleri kullandı; “Bu çerçevede, müteakip safhada başlaması planlanan müşterek devriye faaliyetlerine yönelik olarak her iki ülkenin Silahlı Kuvvetleri unsurları arasındaki ortak eğitimlerin yakın zamanda başlaması öngörülüyor.”

Ortak devriye zamanı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da sürece dair, “Münbiç’in ardından diğer bölgelere işletilecekti. Vardığımız mutabakat budur. Takvimde gecikmeler olsa da süreç aksamadan ilerliyor. Şimdi ortak devriyeye geçiliyor” açıklamasında bulundu.

72 saat vermişti
ABD Savunma Bakanı Jim Mattis de, önceki gün yaptığı açıklamada Türk ve Amerikan askerlerinin Menbiç’te ortak devriyeler gerçekleştirmeleri için gereken eğitimlerin üç gün içinde başlayabileceğini söylemişti. Mattis ayrıca, söz konusu eğitimler için ilgili personelin ve ekipmanların şu anda Türkiye’de olduğunu ifade etmiş, ancak detaylara girmemişti.


Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu’dan Sorumlu Müsteşar Vekili David Satterfield da, Türkiye ile ABD arasındaki son gerilimin Menbiç’teki mutabakata etkisinin olmadığını söylemişti. Satterfield, “Menbiç Yol Haritası süreci, sorunsuz ve oldukça cesaret verici şekilde sürüyor” demişti.

YPG varlığı sorun
Menbiç, buradaki YPG varlığı nedeniyle Türkiye ile ABD arasında sorun yaratıyordu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo, 4 Haziran’daki görüşmelerinde, ilçede güvenlik ve istikrarın sağlanmasını da içerecek bir yol haritasını onaylamıştı. Buna göre Türk ve ABD birlikleri koordineli ancak bağımsız şekilde devriye faaliyetlerine başlamıştı.

***

Siyasete gelince farklı açıklama!

Askeri alanda ABD ile hiçbir sorun yaşanmazken siyasetçiler yaptıkları açıklamalarla krizi ‘canlı tutuyor’. Türkiye olarak diplomasiyi işlettiklerini savunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Öyle görünüyor ki ABD sorunları çözmek istemiyor” dedi.
Bakan, şu ifadeleri kullandı; “Hukuk var, her ülkenin yargısı var. İç hukuk var, bir de uluslararası sözleşmeler var Türkiye ve ABD’nin taraf olduğu. Tüm sorunlar çözülebilir ama dayatmayla tehditle değil. Ben kendilerine de söyledim. Öyle görülüyor ki siz bu sorunları çözmek istemiyorsunuz, kendi siyasi kaygılarınızla hareket ediyorsunuz ve kendi seçimlerinize malzeme yapmak istiyorsunuz, bunu seçime kadar da uzatmak istiyorsunuz. Çünkü sergilenen tutumu izah etmek mümkün değil.”

En Çok Okunan Haberler