Samsun’da yüzlerce işçiden eylem

SAMSUN’da, Makro Market adlı market zincirinin kapanan şubelerinde çalışan yaklaşık 500 kişi, mağazaların başka firmaya devredilmesi sonrasında işten çıkarıldıklarını ve tazminatlarının verilmediği belirterek eylem yaptı.

Şirkete ait AVM’nin önünde yapılan eylemde konuşan işçilerden Hakan Kaya, “31 Temmuz 2018 tarihinde AVM bizim çıkışımızı vermiş ve başka bir firmaya devretmiş. Bize göre devretmedi. Devredilen firma da bizi 3 gün sigortalı göstermiş. Bunlardan bizim hiçbir haberimiz olmadı. Elimizde hiçbir belge yok. Çıkışımı resmi olarak yapmadılar ama marketler kapandı. Tazminatlarımızı vermediler. Çok mağdur durumdayız” dedi.

14 şube kapandı
Market zincirinin Samsun’da 14 şubesini kapattığını söyleyen Kaya, “Samsun’da 28 mağazamız vardı. Şu anda 14 mağaza kaldı. Herkesi kapıya koydular. Aileleriyle birlikte toplam 2 bin kişi mağdur. Eski firma bize işten çıkış belgesi vermedi. Yeni firmaya devroldu. Ancak o da sigortamızı yatırmıyor ama işten de resmi olarak çıkarmıyor. Bizim çıkışımızı vermez ise işsizlik maaşı bile alamıyoruz. Bize bu parayı bile çok gördüler. Yetkililerden yardım bekliyoruz” diye konuştu.

En Çok Okunan Haberler