TMMOB: 15-16 Haziran’ı selamlıyoruz

TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, “Tarihimizin gördüğü en büyük direnişlerden biri olan 15-16 Haziran 1970 Büyük İşçi Direnişi’ni selamlıyoruz” dedi. Emek düşmanı politikaların bugün de sürdüğüne dikkat çeken Gül, “24 Haziran seçimlerinde işçi ve emek düşmanlarına karşı sandığa gideceğiz ve oylarımıza sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı.

Gül, 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nin 48’inci yıldönümü dolayısıyla önceki gün yaptığı yazılı açıklamada, işçi sınıfının 48 yıl önce İş Yasası ve Sendikalar Yasası’nda yapılmak istenen değişikliklerle temel haklarının geriletilmesine karşı ayağa kalktığını ve direnişin kazanımla sonuçlandığını hatırlattı.

Emek düşmanı politikaların bugün de devam ettiğini belirten Gül, “Özellikle 2002 yılından itibaren emekçilerin üzerinde baskı artırılmış, yapılan düzenlemeler ve yasa değişiklikleri ile işçilerin temel hakları dahi gasp edilmiştir. Emek ve insan odaklı bir çalışma yaşamının sağlanması için koşullar bellidir. OHAL derhal kaldırılmalı, çalışma yaşamı ve güvenliğiyle ilgili tüm mevzuat insan ve emek odaklı olarak düzenlenmelidir” ifadelerini kullandı.

Gül, diğer taleplerini ise şöyle sıraladı:

-“Grevli toplu sözleşmeli sendikalaşma hakkı bütün çalışanlara yeniden tanınmalı; kamuda ve özel sektörde hak grevi, dayanışma grevi ve genel grev yasal güvenceye alınmalı, lokavt yasaklanmalıdır.

»Sosyal güvenlik sistemi bütün yurttaşları içeren toplumcu bir içerikle, adil ve eşitlikçi bir şekilde yeniden yapılandırılmalı, yönetiminde çalışanların çoğunluk olduğu özerk bir yapıya kavuşturulmalıdır.

»8 saatlik işgünü hakkının gasp edilmesine son verilmeli, işgünü süresi işin niteliğine göre kısaltılmalıdır.

»Asgari ücret artırılmalı ve vergi dışı bırakılmalıdır.

»Çocukların işgücü olarak üretim süreci içinde yer almaları yasaklanmalıdır.

»Esnek-güvencesiz istihdam politikası terk edilmeli; taşeronlaştırma, sözleşmeli çalıştırma ve Özel İstihdam Büroları yasaklanmalıdır. Arabuluculuk uygulaması iptal edilmelidir.

»Kayıt dışılığı engelleyici önlemler alınmalıdır.

»Özelleştirilen sağlık üniteleri ve hizmetleri kamuya devredilmeli, kamudan özel sektöre kaynak aktarımına son verilmelidir.

»İşsizlik Sigortası Fonu, yalnızca işsizler için kullanılmalıdır.

»4817 Sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Yasa, ülkemiz mühendis, mimar ve şehir plancılarının aleyhine olan hükümlerden arındırılmalıdır.”

‘Oylarımıza sahip çıkacağız’

TMMOB Genel Sekreteri Gül, şunları da kaydetti: “24 Haziran Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimlerinde, işçi ve emek düşmanlarına, emeğimizi ve alın terimizi yok sayanlara, insanca yaşamayı işçi sınıfına hak görmeyenlere karşı oylarımızı cumhuriyet, demokrasi, eşitlik, özgürlük, adalet, barış ve emekçilerin hakları yönünde kullanmak için sandığa gideceğiz ve oylarımıza sahip çıkacağız!”

En Çok Okunan Haberler