Trabzon'da sanat günleri

Tarihi boyunca Doğu Karadeniz’in kültür kenti olarak anılan Trabzon, şu günlerde çıtayı daha da yükselterek, ulusal ve uluslararası çapta bir dizi sanat etkinliğine ev sahipliği yapıyor. Mayıs ayında 11 ülkenin katılımıyla Trabzon Devlet Tiyatrosu öncülüğünde gerçekleşen Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali’nin ardından, şimdi de Trabzon Sanatevi ve Karadeniz Yazarlar Birliği, birbirini izleyen iki ayrı sanat şenliğiyle, kentin kültürel yaşamına ayrı bir canlılık katmış bulunuyor.

Trabzon Sanatevi, çeşitli kültür-sanat derneklerinin “çatı örgütü” olarak 2007 yılında kuruldu. Sanatevi’nin Yürütme Kurulu; Çağdaş Yazarlar ve Sanatçılar Derneği, Trabzon Liselerinden Yetişenler Kültür ve Dayanışma Derneği, Trabzon Şehir Tiyatrosu Derneği, Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği, Trabzon Fotoğraf Sanatı Derneği, Mizah Sanatı Derneği, Karadeniz Yazarlar Birliği, Trabzon Müzik ve Halkoyunları Gençlik Spor Kulübü ve Türkiye Yazarlar Birliği Trabzon Şubesi’nin başkanlarından oluşuyor.

2009 yılında ise Sanatevi çalışmalarına kurumsal bir işleyiş kazandırmak amacıyla Trabzon Sanatevi Derneği kuruldu. Sanatevi Derneği’nin Yönetim Kurulu’nda karikatürist Adnan Taç (Başkan), yazar Mehmet Kuvvet (2. Başkan), yontu sanatçısı Hasan Fehmi Hızal (Sekreter), Kenan Atalay (Sayman), Adnan Akyüz (Üye) olarak yer alıyor.

Trabzon Sanatevi, kuruluşundan bu yana, çalışmalarını kentin merkezindeki eski Vali Konağı’nda yürütüyor. Daha önce İl Özel İdaresi’ne ait olan, ancak mülkiyeti şimdilerde Trabzon Anakent Belediyesi’ne geçmiş bulunan tarihi konak, İl Genel Meclisi kararıyla Trabzon’daki kültür-sanat derneklerinin ortak kullanımına verildi. Bu yeni oluşumla birlikte, Trabzon’un kültürel yaşamında son yıllarda belirgin bir canlılık gözleniyor.

Sanatevi’nde sinema, tiyatro, fotoğraf, resim, karikatür, müzik, yontu ve yazın alanlarında çeşitli etkinlikler, atölye çalışmaları yapılıyor. Kurucu derneklerin katkılarıyla eğitim seminerleri, söyleşiler, paneller, sergiler, imza günleri düzenleniyor. “Sanat Günleri” ise Trabzon Sanatevi’nin her yıl kapsamını genişleterek sürdürdüğü geleneksel bir etkinlik. Bu yıl 13-19 Ekim tarihleri arasında altıncısı gerçekleştirilen “Sanat Günleri”ne kent içinden ve dışından çok sayıda sanatçı katıldı.

Sanatevi yöneticileri, kentin tarihsel kimliğinin ayrılmaz bir parçası olan kültür ve sanatı sürekli gündemde tutmak ve geniş kesimlere yaymak için olağanüstü çaba gösteriyorlar. “Trabzon Sanat Günleri”ne her yıl onlarca oyuncu, yönetmen, ressam, karikatürcü, yazar, ozan çağrılıyor. Trabzonlular için bulunmaz bir olanak bu! Gelin görün ki, son yıllarda yaşanan toplumsal erozyon dolayısıyla, tüm yurtta olduğu gibi Trabzon’da da kültür ve sanat, halkın öncelikli gereksinimi değil artık! O yüzden kültür-sanat etkinliklerine katılım konusunda genel bir ilgisizlik, isteksizlik var kentte.

Trabzon Sanatevi’nin kent merkezindeki salonlarında bir hafta boyunca kesintisiz süren söyleşi, dinleti, sergi, film gösterimi, panel, konferans ve imza günü gibi etkinliklere hafta sonunda daha büyük ilgi vardı. Özellikle Ataol Behramoğlu ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiye katılım hayli yüksekti. Salona sığmayan dinleyicilerin bir bölümü, bu etkinliği dışarıda izlediler. Karadeniz Teknik Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğrencileri, imza günlerinde zaman zaman yazar masalarının önünde kuyruk oluşturdular. Hemen her oturumu belli sayıda türbanlı öğrencinin izlemesi de benim açımdan ilginç bir gözlemdi.

Açılışa katılan kent yöneticileri, yeni kültür-sanat merkezlerinin yapımı konusunda olumlu mesajlar verdiler. Artık uluslararası etkinliklere de ev sahipliği yapmaya başlayan Trabzon’un çok amaçlı çağdaş mekânlara gerçekten de gereksinimi var.

• • •

Sanat Günleri”nin bitiminden bir gün sonra başka bir yazın şenliği başladı Trabzon’da. Karadeniz Yazarlar Birliği’nin girişimiyle gerçekleştirilen “Uluslararası Trabzon Edebiyat Festivali”, tanınmış birçok sanatçıyı Trabzon’da bir araya getirdi. 20-26 Ekim tarihleri arasındaki etkinliğin ana izleği “Tarih ve Mekân”dı. Yerli yazarların yanı sıra, komşu ülkeler İran, Rusya ve Gürcistan’dan da konuk yazarlar, akademisyenler katıldı festivale.

Bu festivalin, bir hafta süren yoğun bir etkinliğin hemen ardından başlaması, izleyici ilgisinin beklenen düzeyde olmamasının başlıca nedeniydi. Ayrıca etkinliklerin aynı anda değişik ilçelerde ve mekânlarda yapılmaya çalışılması, Trabzon’un izleyici potansiyeli düşünüldüğünde pek gerçekçi değildi. İyi niyetle bu işe girişen arkadaşların, uluslararası etkinlik düzenleyebilecek deneyim birikimine sahip olmamaları da başarısızlığın önemli bir etmeniydi.

Tabii bu tür şenliklerde ortaya çıkan sorunlar, yalnızca özengen düzenleyicilerin deneyimsizliğinden kaynaklanmıyor. Bazen de çağrılan konukların yol açtığı olumsuzluklar yüzünden etkinliklerde sıkıntılar yaşanıyor.

Sanatçılarla iş yapmak kolay değildir. Genellikle egoları şişkin kişiler oldukları için bunların kaprisleri çeşitlidir. Her biri, etkinlikler sürerken tüm ilginin kendilerine dönük olmasını ister. Kimine otel, lokanta beğendiremezsiniz!

Bir de kendilerine “as solist” gibi davranılmasını bekleyen konuklar vardır! Sözgelimi, adlarının izlencede en başa yazılmaması ya da fotoğraflarının afişte yer almaması, böylelerinin oyunbozanlık etmeleri için yeterli gerekçedir. Örneğin “Sanat Günleri”nin bu yılki izlencesinde yer alan öğretim üyesi bir ressamın, “Afişlerde benim fotoğrafım yok!” diyerek son anda Trabzon’a gelmekten vazgeçmesi şaşkınlık yarattı. Oysa onlarca katılımcıdan en popüler birkaç konuğun fotoğrafına yer verilmişti afişlerde ve kimsenin de aklına o arkadaşın yaptığı gibi bir “protesto eylemi” gelmemişti. Şimdi böyle bir tepkiyle karşılaşan etkinlik düzenleyicilerinin durumunu düşünebiliyor musunuz? Kendini Michael Jackson sananların bu tür etkinliklere çağrılmaması sanırım en doğru yoldur.

• • •

Değindiğim bu olumsuzluklara karşın, yazar ve okur dostlarla Trabzon’da bir kez daha buluşmanın coşkusunu ve sevincini yaşadık.

Başta Sanatevi Derneği Başkanı Adnan Taç ve Karadeniz Yazarlar Birliği Başkanı Esma Âla Türkmen olmak üzere, Trabzon’da böylesi geniş kapsamlı ve uzun soluklu sanat etkinliklerine, yazın şenliklerine emek veren tüm arkadaşları içtenlikle kutluyorum. Yukarıda adlarını saydığım Sanatevi yöneticilerinin yanı sıra, “6. Sanat Günleri”ne gönüllü katkılarıyla destek veren Fethi Yılmaz, İsmail Fandaklı ve Serkan Türk arkadaşlara da teşekkür ediyorum.

Yeni “Sanat Günleri”nde buluşmak umuduyla Trabzon’dan sevgiler…

En Çok Okunan Haberler