TTB’den kampanya: Aşı kanser yapmaz

BURCU CANSU

Aşılamanın koruyucu bir sağlık hizmeti olduğunu vurgulayan Türk Tabipleri Birliği (TTB), aşı karşıtı aileler için hazırladığı broşürde, aşılama oranlarındaki düşüş ile bulaşıcı hastalıkların geri geleceği uyarısında bulundu. Ölümlere neden olan hastalıklardan çocukları korumak için aşının önemine dikkatin çekildiği broşürde, aşıların iddia edildiği gibi kansere neden olmadığı kaydedildi.

TTB, son yedi yılda çocuklarına aşı yaptırmayan ailelerin sayısı 183'ten 23 bine çıkması ve buna bağlı olarak artabilecek bulaşıcı hastalık riskine karşı “Aşı Candır" kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında Sağlık Bakanlığını yükselen aşı karşıtlığına karşı göreve davet eden TTB, ailelere de seslendi. Kampanya kapsamında hazırlanan “Anne ve Babalar için Aşı Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler” başlıklı broşürde şunlar yer aldı:

»Çocuğunuza niçin aşı yaptırmalısınız?
Aşılar, çocuklarımızın sağlığını korumak, iyileştirmek için çok büyük bir etkiye sahiptir. Kızamık, difteri, boğmaca gibi toplumda sık görülen bazı hastalıklar, küçük çocuk ve bebeklerde ciddi sorunlara ya da ölümlere neden olabilir. Çocuklarımızı bu hastalıklardan ve bu hastalıklara bağlı diğer sağlık sorunlarından korumak için aşılara ihtiyacımız var.

»Aşı yaptırmasak ne olur?
Geçmişte yaşanan ve kitlesel ölümlere neden olan birçok bulaşıcı hastalığın günümüzde görülmüyor, olmasının nedeni toplumun yaygın bir şekilde aşılanmasıdır. Aşılama oranlarını önemli ölçüde düşürecek sayıda çocuğun aşılanmaması, salgınların yeniden ortaya çıkmasına neden olur. Çocuğunuza aşı aşı yaptırmamanız sadece sizin çocuğunuzu değil, tüm çocukları tehlikeye sokar.

»Yapılan aşılar Türkiye'de ve Dünya'da neyi değiştirdi?
Başlangıçta tüm dünyada olduğu gibi sadece 6 hastalığa karşı aşı uygulaması mevcuttu. Bunlar; difteri, boğmaca, tetanoz, kızamık, verem ve çocuk felci aşılarıdır. Sadece bu aşılara yönelik yapılan uygulama sayesinde her yıl 3 milyon çocuğun ölümü, 750 bin çocuğun da sakat kalması engellendi.

»Aşıların içinde zararlı maddeler var mı?
Bazı aşılarda koruyucu olarak kullanılan etil civa adlı bir madde vardır. Çevremizde doğal olarak da bulunan bu madde çok hızlı bir şekilde vücuttan atıldığı için asla toksik dozlara ulaşmaz ve insana zarar vermez. Etil civa sadece çoklu doz içeren flakon şeklindeki aşılarda bulunur. Tek kişiye yapılmak için hazırlanmış enjektörde bulunan aşılarda yoktur. Türkiye’deki aşıların çoğu tekli dozda olan aşılar olduğu için timerosella ilgili endişe duymaya gerek yoktur. Ayrıca, bilimsel çalışmalar etil civa ve otizm arasında hiçbir ilişki olmadığını göstermiştir.

»Aşı kanser yapar mı?
Aşı kanser yapmaz. Aksine kanserden korur. Dünya Sağlık Örgütü'nün çalışmaları aşı içeriğindeki kimyasalların hiçbirinin kansere neden olmadığını bildirmektedir. Aşı karşıtı kampanyalarda öne sürülen iddiaların hiçbir kanıtı ve gerekçesi yok. Aşılar kansere neden olmamakla birlikte kansere neden olan virüslere karşı koruyucu etki yaptığı için kanserden korumaktadır. Karaciğer kanserine neden olan Hepatit B virüsünden son derece güvenli olan Hepatit B aşısı ile korunabilirken yine kadınlarda rahim ağzı kanseri nedeni olan Human Papilloma Virüsü (HPV) ergen yaş grubundaki kızlara yapılan HPV aşısı ile önlenmektedir. Aşılar kanser yapmaz tersine kanserden koruyucudur. Örneğin Hepatit B aşısı karaciğer kanserinden korur.

En Çok Okunan Haberler