Üreticiler, artan maliyeti karşılayacak fiyat bekliyor

Bu yılın ilk pamuk hasadı yapıldı. Pamuk üreticisi ilk pamuğu toplayıp çırçır fabrikasına teslim ederken, çiftçiler kilogramda 5 lira fiyat istedi. Dünya piyasalarında pamuk fiyatlarının artması ve Türk lirasının değer kaybetmesi nedeniyle, bu yıl pamuk fiyatlarının daha yüksek olması bekleniyor.

Manisa’da erken olgunlaşan pamukta bu yılın ilk hasadı yapıldı. Akhisar ilçesi Sazoba Mahallesi’nde yaşayan Osman Avcı, yılın ilk pamuğunu toplayıp, çırçır fabrikasına götürdü. Nisan ayında ekilen pamuk tarlaları beyaza bürünürken, üretici de fiyat beklentisini yükseltti.

Maliyetlere kur etkisi
Pamuk üreticisi Osman Avcı, nisan ayında ektiği pamuğun hasadına başladığını belirterek, 2 ton pamuk topladığını söyledi. Üreticinin pamuğun kilo fiyatının 5 lira olmasını istediğini dile getiren Avcı, “60 dönüm pamuk ektim. İlk pamuğu topladım, çırçır fabrikasına teslim ettim. 2 ton civarında pamuk topladım. Hava sıcaklıklarının yüksek olmasından dolayı erken olgunlaştı. 3-4 gün sonra makineli hasada başlayacağım. Biz çiftçi olarak 5 lira fiyat bekliyoruz. Maliyetler çok fazla oldu. Mazot, gübre fiyatları yarı yarıya arttı. Girdilerin hepsi arttı” diye konuştu.

Çırçır fabrikası işletmecisi Caner Erken de “Geçen yıl fiyatlar 3 lira civarındaydı. Fiyatlar bu yıl 4 liranın üstünde olacak. Ayrıca 80 kuruşluk bir devlet desteği de var. Bununla birlikte 5 lira veya 5 liranın üstüne çıkabilir” dedi.

***

40 derece sıcaklıkta 12 saat çalışıyorlar

Gaziantep’te de fıstık hasadı başladı. Tarım işçileri 40 derece sıcaklıkta fıstık topluyor. Fıstık mesaisi sabahın erken saatlerinde başlıyor. İşçiler günde ortalama 12 saat çalışıyor.

Fıstık hasadının başlamasıyla üretimin yapıldığı Antep, Urfa, Adıyaman, Kilis ve Maraş’ta binlerce işçi, gece-gündüz bahçelerdeki fıstığı dalından topluyor. Mahsulde ‘var yılı’nın yaşandığı kentlerden Gaziantep’te 84 bin 230 ton, bölgede ise toplamda 210 bin ton rekolte bekleniyor. Aynı zamanda kur artışı nedeniyle fiyat artışı da beklentiler arasında.
Tarım işçileri 40 derece sıcaklıkta açık arazide fıstık topluyor. Sabahın erken saatlerinde başlayan fıstık hasadında işçiler, 40 derece sıcaklıkta günde yaklaşık 12 saat çalışıyor.

Kadın, erkek, çocuk ve yaşlı her kesimden işçinin çalıştığı fıstık bahçelerinde işçiler 60-70 lira yevmiye alıyor. Sabah erken saatlerinde zorlu mesaiye başlayan işçiler, aşırı sıcaklara rağmen akşama kadar fıstık topluyor. Günlük 22-23 kişi ile yaklaşık iki ton fıstık toplanıyor.

En Çok Okunan Haberler