YKS’deki eksiklikler ve skandallar bitmiyor: Alan tercihleri belli değil başarı sıralaması verilmedi

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN @mustafamertb_

Üniversiteye girişte bu yıl ilk kez uygulanan ve üç oturum halinde gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’ndaki (YKS) yeni puan hesap katsayı kuralı, üniversite adaylarına yeni bir engel çıkarttı. Eşit ağırlık ve sayısal öğrencileri, puanları ortak katsayıyla hesaplandığı için yüksek puan almalarına karşın genel sıralamada aşağılara düştü. Bu öğrenciler, taban sınırlaması olan mimarlık ve mühendislik gibi bölümleri tercih etme şansını kaybetti.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM), “Tarihimizin en büyük sınav organizasyonu” dediği YKS’deki plansızlık, puanların ve sıralamaların açıklanmasıyla bir kez daha gözler önüne serildi. Lise giriş sisteminde olduğu gibi, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla alelacele değiştirilen üniversite sınav sistemi, yüzbinlerce öğrenci için hüsrana dönüştü.

Sıralamada denge bozuldu
Sınavın ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi’ne (AYT) giren adayların puanlarının hesaplanmasına ilişkin getirilen, “Gerekli testlerin birinden en az 0.5 puan elde edilmesi gerekir” kuralıyla farklı alanlardaki öğrencilerin puanları ortak katsayıyla belirlendi. Sınava eşit ağırlık öğrencisi ya da mezunu olarak giren öğrencilerin sayısal puanları, tek bir fizik ya da kimya sorusu çözmeseler dahi hesaplandı. Eşit ağırlık puanına etki eden soruları çözemeyen sayısal öğrencilerinin eşit ağırlık puanları da benzer şekilde hesaplandı. Eşit ağırlıkta ilk 100 bine giren öğrenciler, sayısal alanında da ilk 250 binlik dilim içine girdi. Önceki yıllarda, 250 binlik sayısal dilimde 230 bin gerçek sayısal öğrencisi olmasına karşın bu yıl sayı bu nedenle 150 bine kadar düştü.

Yüzbinler şartları karşılayamadı
Puan hesaplama kriterlerinde yapılan değişikliğin yarattığı mağduriyet, “Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu”nun açıklanmasıyla görüldü. Haziran ayında puan hesaplama kriterlerini değiştiren Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK), bölümlerin taban sıralama barajı uygulamasını kaldırmadığı ortaya çıktı. Yüzbinlerce aday hukuk, mimarlık, mühendislik, tıp, öğretmenlik programlarına başvurabilmek için şart koşulan başarı sırasını, yeni puan hesaplama kriteri nedeniyle tutturamadı.Kontenjanlar boş kalacak
Bölümlerinin barajlarının mutlaka kaldırılması gerektiğini söyleyen Eğitim Uzmanı Ersin Arslan, “Bazı bölümlere başvurmak için adaylara şart koşulan başarı sırası nedeniyle açıkta kalacak öğrenci sayısı bu yıl çok artacak” dedi. Arslan, okulların kontenjanlarının da boş kalacağına dikkati çekerek, özellikle öğretmenlik, mimarlık ve mühendislik bölümlerinin kontenjanlarının dolmayacağını belirtti. Yüzbinlerce öğrencinin, istediği bölümü tercih edemeyeceğinin altını çizen Arslan, “Bir o kadar öğrenci de açıkta kalmamak için istemediği bölümleri yazmak zorunda kalacak” diye konuştu.

15 milyon fazla ödeme
Üniversite giriş sistemine ilişkin tartışılan bir diğer uygulama ise adayların ikinci oturum için yatırdığı sınav ücreti oldu. İlk oturumda 150 puan barajını aşamayan öğrencilerin ikinci oturumda sınavları iyi geçse bile puanları hesaplanmadı. Adaylar ikinci oturuma, ilk oturumdaki puanlarını bilmeden girdi. ÖSYM’nin YKS’nin sonuçlarıyla birlikte açıkladığı ön rapora göre, ilk sınavda 1 milyon 700 bin öğrenci 150 puan barajını aşarken sınava 2 milyon öğrenci başvurdu. Yaklaşık 300 bin aday, ikinci oturum için 50 TL’lik sınav ücreti ödedi ancak bu adayların puanları hesaplanmadı. Barajı geçemeyen adaylardan yaklaşık 15 milyon TL toplandı.

***

Tercih süreci zor geçecek

Öte yandan yayımlanan kılavuzla ilgili eğitim uzmanları Pervin Kaplan ve Salim Ünsal BirGün’e konuştu.
Daha önce 3 Temmuz’da da ön kılavuz yayımlandığını hatırlatan Pervin Kaplan “Orada başarı sırası ve puanlar yoktu. Şimdi bu yayımlanan kılavuzda da yok. YÖK diyor ki, ‘Sınav sistemi değişti, puanlar değişti. Geçen senenin başarı sırası ve puanları yanıltıcı olur.’ Peki adaylar nasıl bir tercih yapacak? Önlerinde tercihlerinde dikkate alabilecekleri hiçbir veri yok. En büyük sıkıntı bu. Gözü kapalı tercih yapmış olacak adaylar. 2 milyon 260 bin 273 adayın sınavının geçerli olduğu TYT’de 180 puan ve üzerinde puan alan aday sayısı 1 milyon 299 bin 378. Bu adayların tümü ön lisans programlarını tercih edebilirler” dedi.

Kaplan açıklanan kontenjanlarla ilgili ise şu ifadeleri kullandı: YÖK’ün açıklamasına göre 660 bin 563'ü devlet, 159 bin 213'ü vakıf, 19 bin 4'ü KKTC, 1546'sı yurtdışı üniversitelerde olmak üzere örgün eğitimde üniversite kontenjanları toplam 840 bin 286 oldu. Bunlardan 338 bin 176'sı ön lisans, 471 bin 375'i lisans, 30 bin 735'i ise özel yetenek kontenjanları olarak belirlendi. Açık ve uzaktan öğretim kontenjanları ise 52 bini lisans, 150 bin 891'i önlisans olmak üzere 202 bin 891 oldu.

Sorumlu bakanlık
Kaplan YKS’deki ortalamarla ilgili ise şunları söyledi: “Her sene ortalamada düşüş oluyor ama bu sene düşüş çok daha fazla oldu. Mesela AYT’nin fizik oturumuna baktığımızda 14 soruda ortalama doğru cevap sayısı 0,467 olmuş. Yani testin başarısı sadece yüzde 3,33 gibi bir rakamda kalıyor. Hem TYT hem AYT testlerine baktığımızda hiçbir testte böyle bir yüzde 50 başarı yakalandığını göremiyoruz. Bunun sorumlusu kim diye baktığımız zaman herkes öğrencileri suçluyor. Bu doğru bir yaklaşım değil. Eğitim sistemi başarısızdır. LGS’nin ortalamaları açıklansa orada da aynı şeyi göreceğiz. Milli Eğitim Bakanlığı otursun kendileri açıklasınlar. Öğrenciye başarısızsın deyip geçmek en kolayı. Ben her çocuğun öğrenebileceği düşüncesindeyim. Dolayısıyla yöneticiler, öğretmenler kendilerine bakmalı. Bu sonuçtan öğrenciler değil eğitim sistemi sorumludur. TYT’de bir tane şampiyon var.”

Uzmanlarla birlikte yapılmalı
Salim Ünsal ise kılavuzda yeni bir şey olmadığını belirterek şunları belirtti: “Başarı sıralaması sistem değiştiği için tercih dönemi kaotik olacak, bunu zaten önceden belirtmiştik. Öğrenciler YÖK atlastan bakabilir ama bu da uzun bir süreç. Biz tercihin mutlaka bir uzmanla yapılması gerektiğini düşünüyoruz.”

Ünsal ortalamalarla ilgili olarak “Ortalamalardaki düşüşün sebebi bu sene düşüşün sebeplerinden birisi. İkincisi, soru sayısı azalınca daha nitelikli soru gerektiriyor. Dolayısıyla önceki yıllara göre daha zorlayıcı sorular soruldu. Sosyal branşlarda çok zorlamadılar belki ama matematik soruları biraz LGS’de de YKS’de de geçen yıllara oranla daha zordu. Bu da öğrencilerin alışık olmadığı bir şeyle karşılaşmalarına neden oldu” diye konuştu. Mustafa Kömüş

En Çok Okunan Haberler