Zonguldak’ta Hayır’ın rüzgârı hissediliyor

YAŞAR AYDIN

Batı Karadeniz’in en büyük ili Zonguldak’ta seçimin galibini tahmin etmek neredeyse imkânsız. Sokaklarda AKP’ye ciddi bir tepki olmasına rağmen siyasi partilerin milletvekili tercihleri partilerin öne çıkmasını engelliyor. Listelere öyle bir tepki gelişti ki seçimin ilk günlerinde sadece listeler konuşuldu. AKP’nin bir önceki seçimlerde 5’inci sıra adayına 1’inci sırayı vermesi ve Ereğli gibi en büyük seçmen potansiyelini barındıran bir ilçeyi görmezden gelmesi Zonguldak genelinde ciddi tepkilere yol açtı. Seçmen tabanı içerisinde partisinin adaylarına tepki duyan sadece AKP’liler değil. Neredeyse tüm partiler aday listelerinden şikâyetçi. Bu anlamıyla da Zonguldak seçim havasına gecikmeli girmiş gibi gözüküyor. Seçim bürolarının ve stantlarının yeni yeni açılmaya başlandığına tanıklık ediyoruz.

‘Hayır’ rüzgârı devam ediyor

Sokaklarında ve çarşı-pazarda konuştuğumuz seçmenin oy tercihine bakarsak ilk izlenimimiz ‘hayır’ rüzgârının artarak devam edeceği yönünde. Zonguldak, Batı Karadeniz illeri içinde 16 Nisan Referandu’mda ‘hayır’ın kazandığı tek il. Kimle konuşsak bu özelliğinin devam edeceği yönünde mesajlar veriyor. Zonguldak kent merkezi için bu çok da yadırganan bir durum değil aslında. İlginç olan bugüne kadar AKP’nin kalesi durumunda olan ilçelerde bile bu havanın hissedilir olmaya başlaması. Daha önceki seçimler öncesi de Zonguldak’a geldiğimde özellikle esnaf ve üretici örgütleri temsilcilerinin seçim tavrını açıkça AKP’den yana ortaya koyduğuna çok tanıklık etmişimdir. Ama ilk defa bu seçimde birçoğu sesiz kalmayı tercih ediyor. Bu bile havanın AKP için tersten estiğini ya da en azından arkasına aldığı rüzgârın durduğunu gösteriyor.

Hâkim duygu: Alternatif var

Çok değil, 15-20 yıl öncesine kadar Zonguldak’ın tüm ilçelerine yayılan kömür ocaklarında 30 binin üzerinde madenci çalışırdı. Bu iş gücü kentin temel ekonomisini belirlerdi. Bu sayı her geçen gün azalarak 5 binlere kadar gerilemiş durumda. AKP iktidarı döneminde neredeyse TTK’ye hiç işçi alımı yapılmadı. Kuşkusuz bu durum kent ekonomisini de etkiledi. Zonguldak, AKP döneminde en çok işyerinin kapandığı illerin başında geliyor. Tüm bu gelişmelere rağmen AKP, kurulduğundan bu yana kentin en önemli siyasi partisi ve her seçimin galibi. Sokaklar bu seçimin farklı olacağını söylüyor. Memnuniyetsiz olan seçmen için İYİ Parti alternatif olarak Zonguldak’ta da kendini hissettiriyor. Ancak bu ilgi milletvekili çıkarmaları için yeterli de gelmeyebilir. Ama İyi Parti’nin ve Saadet Partisi’nin alacağı oylarla muhalefete yıllar sonra ilk defa iktidarın önüne geçme şansını veriyor.

İnce etkisi var

Cumhurbaşkanı adayları içerisinde en popüler isim Zonguldak’ta da Muharrem İnce. Oy oranı olarak Erdoğan’ın önüne geçmesi zor gözükse de farkı birkaç puana kadar indirmiş durumda. Listelerin açıklandığı günün hemen ertesinde gerçekleştirdiği miting (liste tepkisi yüzünden iptal edilmesi gündeme gelmişti) son yılların en kalabalık gösterisi haline dönüştü.

Akşener’in etkisi Zonguldak kent merkezinden ayrıldığınızda daha çok hissediliyor. Başta Ereğli olmak üzere küçüklü büyüklü ilçelerde Akşener ilgisine tanıklık edebiliyorsunuz.

Zonguldak, 24 Haziran seçimlerine yeni yeni adapte olmaya başlamışsa da hâlâ sessiz olduğu söylenebilir. Konuştuğumuz CHP’li bir yöneticinin, “Zonguldak seçmeni ilk kez bir seçimde bu kadar tarafını belli etmeyen bir noktada. Bu da her türlü sürprizi olanaklı kılıyor” değerlendirmesini bir kenara not ederek kentten ayrılıyoruz.

***

Kötü listelerin yarışı

Kentte seçimin kaderini büyük oranda İYİ Parti’nin göstereceği performans belirleyecek. İYİ Parti handikaplı başladı. Zonguldak’ta eski DSP’lilerin yoğunlukta olduğu bir organizasyon yapıldı. Listelerde 1’inci sıra adayı olarak eski Bakan Aydın Tümen konuldu. Eski DSP il başkanı İYİ Parti İl Başkanı oldu. Bu durum MHP’den kopup gelenlerin kendilerini biraz dışlanmış hissetmelerine yol atı.

Gazete olarak her seçimde anket yapıyoruz. Özellikle kırsalda yaptığımız anketlerde 17-25 Aralık sonrası bile AKP’nin alternatifi olmadığını görmüştük. Şimdi ise bir alternatif var. O da İYİ Parti. Özellikle muhafazakâr çevreden kadınların AKP’den İYİ Parti’ye doğru bir yönelimi olduğu görüyoruz. MHP ise neredeyse hiç yok. Ülke genelinde yaşanan erime burada daha fazla.

TTK 6-7 bin çalışana düştü. İlk defa burada işçi alacağını söyledi. Hatta bir önceki seçimlerin birinde geldiği mitingde baretleri ile gelip işçi alınsın diyen madencileri fırçalamıştı. Ama bugün işçi alımından bahsedip her türlü vaadi veriyor.

Zonguldak seçmeni açısından baktığımızda AKP seçmenini ciddi anlamda kaybetme korkusu yaşıyor. 16 Nisan’ın ‘hayır’ bloku şimdinin Millet İttifakı. Bu anlamı ile bu seçimde 5 milletvekilinin 3’ü Millet İttifakı’nda olur. Mustafa Özdemir (Halkın Sesi)

***

Bartın’da termik etkisi

Bartın neredeyse sonucu belli bir seçime giriyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan önde. Erdoğan’ın arkasından ise Muharrem İnce ve Meral Akşener geliyor. Milletvekilliği seçimlerinde de durum eşit. İktidar ve muhalefet bloku Bartın’ın iki olan milletvekili sayısını bölüşecekler. Bundan bir ay önce sorulsa kentin her köşesinden, ‘Bir AKP bir de CHP alır’ yanıtı gelirdi. Ama şimdi durum biraz değişti.

Rıza Yalçınkaya tepkisi

Bartın Belediye Başkanlığı yapmış daha sonra da Bartın’dan CHP milletvekili seçilmiş Rıza Yalçınkaya’nın listelerde olmaması kentte CHP örgütleri nezdinde büyük şaşkınlığı yol açmış. Yalçınkaya’nın parti içi mücadelede Muharrem İnce’nin safında yer alması nedeniyle cezalandırıldığına inanan CHP örgütleri tepkilerini açıkça dile getiriyorlar.

Örgüt çalışmıyor

Bartın’da CHP ikiye ayrılıp seçim çalışması yapıyor görüntüsü veriyor. Bir yandan milletvekili adayları kendi çalışmalarını yürütürken diğer yandan da örgütler Muharrem İnce için çalışıyor. CHP stantlarında çalışanlara, “Bu durum seçimlere nasıl yansır?” diye sorduğumuzda, “İYİ Parti bir milletvekili çıkarırsa şaşmayın” yanıtını alıyoruz.

İYİ Parti motive

CHP’de yaşanan bu kaotik durum İYİ Parti’nin motivasyonunu artırmış durumda. MHP’den ciddi oranda geçişlerin yaşanmasından sonra kentte kendini hissettirmeye başlayan İYİ Parti, iddialı duruma geldi. Cumhur ve Millet ittifaklarının neredeyse başa başa geldiği Bartın’da eşit sayıda milletvekili çıkarılacak. Cumhur İttifakı’ndan AKP adayının seçilmesi neredeyse kesin. Ama CHP, son düzlükte çalışmalarını toplayamaz ve Yalçınkaya’yı sahaya süremezse işi zor. Aradan İYİ Parti adayı Hamit Erhan Aldatmaz sıyrılabilir.

Amasra belirler

Bartın’ın en büyük ilçesi Amasra. İlçe aynı zamanda CHP’nin en güçlü olduğu yer durumunda. Yıllardır termik santral projesine karşı yürüttüğü mücadele ile de öne çıkan ilçe seçimin olmasa da milletvekillerinin kaderini de belirleyecek. Amasra’da sosyal demokratların sandık tercihi milletvekili tablosuna direkt yansıyacak.

***

Erdoğan'a 'TAMAM' diyeceğiz

BU seçim bizim açımızdan her şeyden önce termik santrala karşı olanlarla termik santralı destekleyenler arasında yaşanacaktır. Biz uzun süredir tüm Bartınlılar olarak termik santrala karşı mücadele yürütüyoruz. Mücadelemizin bir boyutu da hukuk alanında yaşanıyor. Ama özellikle siyasal iktidarın yargı üzerindeki hakimiyetinden sonra hukuk da termikçiler lehine çalışmaya başladı. Biz bu anlamıyla siyasal iktidarın değişmemesi durumunda termik mücadelesinin başarıya ulaşma şansının en azından hukuki alanda çok zor olduğunu biliyoruz. Siyasal iktidar ve yandaş şirketlerin Bartın’ı yok etmemesi için bu seçimde tıpkı 16 Nisan’da olduğu gibi “termiğe hayır” “AKP-MHP ortaklığına hayır” “Erdoğan’a tamam” diyeceğiz. Adnan Soylu Bartın Çevre Platformu

En Çok Okunan Haberler