Akbelen’de üçüncü keşif!

Milas İkizköy’deki Akbelen Ormanı’nda kömür madeni işletilmesi için verilen iznin iptali hakkında açılan davada bugün bilirkişi keşfi yapılacak. Halk, destek çağrısı yaptı.

BirGün/EGE

Muğla Milas’ta termik santral tehdidi altında bulunan Akbelen Ormanı’nı korumak için verilen mücadele sürüyor. Ormanda kömür madeni işletilmesinin Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’ye tahsisinin iptali için İkizköylülerin açtığı dava sonrasında Muğla 1. İdare Mahkemesi, üçüncü kez keşif yapılmasına karar verdi. İkizköy Çevre Komitesi, bugün saat 10.00’da yapılacak bilirkişi keşfi için destek çağrısında bulundu.

İkizköy Çevre Komitesi yaptığı açıklamada, “Geçen yıl Nisan ayında, Akbelen Ormanı’nın yok edilerek alanda kömür madeni işletilmesi için verilen iznin iptali için Tarım ve Orman Bakanlığına karşı açtığımız davada; Mahkeme bilirkişi incelemesi ve keşfin bir kez daha tekrarlanmasına karar verdi. İlk keşifte avukatlarımız hakarete uğradı; uzmanlarımızın ve davacı olarak bizim konuşmamıza izin verilmedi. İkinci keşiften sonra, 4 uzman ‘Maden Akbelen Ormanını, tarım alanlarını, zeytinlikleri, su havzasını yok edecek; geri döndürülemez ekolojik yıkım yaratacak’ diye vurgulamasına rağmen, rapor sonuç kısmında ‘ama elektrik üretmemiz lazım’ denerek bitirildi” denildi.

AKBELEN İÇİN ADALET

Açıklamada, Makina Mühendisleri ve Elektrik Mühendisleri Odalarının ortak yayımladığı raporda, Ege Bölgesi’nin eski ve kirli santrallere muhtaç olmadığı vurgulanarak, “Akbelen Ormanı’nın içinde ve çevresinde zeytinlikler olduğu bilirkişi ve Tarım Orman İl Müdürlüğü tarafından tespit edildi. Şirketin ‘Zeytincilik Yasası bizi engelliyor’ açıklamasını, Danıştay’ın zeytinlikleri madencilik faaliyetlerine açan Maden Yönetmeliği değişikliğinin yürütmesinin durdurulması kararı kaldırıldı. Şirket ve iktidar partileri tarafından Zeytincilik Kanununda benzer bir değişiklik için hazırlık ve lobi yapıldığı ortaya çıktı” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada son olarak şunlar belirtildi: “İkizköylüler olarak, dostlarımızla birlikte tam 1 yılı dolduran orman nöbetine devam ediyoruz. Üçüncü keşfe, işte bu dirayetli direnişin, gönüllü hukuk ekibimizin ve gönüllü uzmanlarımızın gücü ve bütün bu yoğun süreçte bizi yalnız bırakmayan İkizköy’ün dostlarının dayanışması ile gidiyoruz. Bilimsel ve hukuki etikle, vicdan ile hareket edildiğinde, üçüncü keşif ve bilirkişi incelemesinden, ormanımızın ağacı, kuşu, mantarı, çalısı, toprağı, suyu ile bir bütün olarak orman olarak korunması ve kömür madeni işletme izninin iptali yönünde bilimsel görüş çıkacağına tüm yüreğimiz ve aklımızla inanıyoruz. Bir kez daha Akbelen için adalet demek üzere, tüm İkizköy dostlarını, yaşam savunucularını, ekoloji mücadelesi veren tüm yoldaşlarımızı, doğanın ve toplumun yararını gözeten tüm demokratik kurumları bekliyoruz.”

Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
Bayraklı’nın çehresi değişecek İsraf havalandı! 6. İzmir Uluslararası Edebiyat Festivali başlıyor Bir mahalleyi gençler değiştirdi