AKP strateji ekibinin görüşü: Kiralara müdahale serbest piyasaya aykırı

Yüksek ev kiraları gündemdeki yerini korurken, AKP strateji ekibinin toplantısında, kiralara müdahalenin serbest piyasa ekonomisinin mantığına aykırı olduğuna dikkat çekildi. Türkiye gazetesi, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin strateji ekibinin toplantısına davet edildiği ve kira konusunun da gündeme geleceğini aktardı.

AKP strateji ekibinin toplantısında, kiralara müdahalenin serbest piyasa ekonomisinin mantığına aykırı olduğuna dikkat çekildi.

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Türkiye gazetesinin haberine göre, AKP Genel Merkezi bünyesinde Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş başkanlığında oluşturulan seçim strateji ekibinin toplantısında kiralara müdahale ve belli ürünlere sabit fiyat uygulaması gibi öneriler masaya geldi.

Habere göre, bu önerilerin "serbest piyasa ekonomisinin mantığına aykırı olduğuna", "girdi fiyatlarının sürekli artış gösterdiği bir ortamda ev fiyatlarına veya kiralara müdahale edilemeyeceğine" dikkat çekiliyor.

Toplantılarda “Eğer inşaat girdi fiyatlarına müdahale etmiyorsanız, ev fiyatlarına da edemezsiniz. Kamu olarak yapılacak tek şey, kamu alanındaki fiyatları belirlemek, en fazla TOKİ’nin yapacağı evlerin uygun fiyatla satılması şeklinde bir adım olabilir” değerlendirilmesi yapıldı.

NUREDDİN NEBATİ BİLGİLENDİRME YAPACAK

Habere göre, AKP kulislerinde bir süredir yeni ekonomi modeline yönelik endişe ve eleştiriler dile getiriliyordu. Bu konu, AKP'nin seçim stratejisi ekibinin son toplantısında da gündeme geldi. Toplantıda geçim sıkıntısı, fiyat artışları ve enflasyon konusunda yapılması gerekenler ve öneriler değerlendirildi.

Strateji ekibi tarafından, önceliğin enflasyonla mücadeleye verilmesi gerektiği ve para politikasına yönelik yeni adımların atılmasına yönelik görüşler dile getirildi. Tartışılan bu önerilerin değerlendirilmesi için Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin bir sonraki toplantıya davet edilmesi kararlaştırıldı. Nebati’nin önümüzdeki günlerde AKP seçim strateji ekibinin yapacağı toplantıya katılacağı ve yeni ekonomik modelle ilgili bilgilendirme yapacağı belirtildi. Toplantıda strateji ekibi de kendi görüş ve önerilerini anlatacak.

AKP kaynakları, Nebati ile yapılacak toplantıda kira artşı konusunun da gündeme geleceğini kaydetti.

BAKANLAR KİRA ARTIŞI GÜNDEMİYLE BİR ARAYA GELDİ

Öte yandan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati kira fiyatlarındaki artışa yönelik dün bir araya geldi.

İktidara yakınlığıyla bilinen Sabah'ın haberine göre, toplantıda çalışmalar masaya yatırıldı.

Habere göre, yapılan istişareler sonucunda TÜFE oranını aşan kira uygulamasını denetleyip ceza vermek, TOKİ, belediye ve şirketlere kiralık sosyal konut ürettirmek, büyükşehirlerdeki kira artışlarına sınır getirmek gibi çözümler üzerinde durulduğu ifade edildi.

Toplantıda, alternatifler de değerlendirildi. Özellikle Hollanda'nın tavan fiyat modelinin Türkiye'de uygulanması ve yine Avrupa ülkelerinde uygulanan sosyal konut üreterek kiraya verilmesi masaya yatırıldı.

Bunun TOKİ ve belediyeler üzerinden yapılması, bu kurumların sadece kiraya verilmek üzere ucuz konut üretmesi de gündem maddeleri arasında.

Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
Resmi Gazete'de yayımlandı: Erdoğan, üç ismi görevden aldı Mansur Yavaş duyurdu: EGO otobüslerinde yeni dönem Ertuğrul Özkök, Sedat Peker’in ‘kaset’ iddiasıyla ilgili konuştu: Varsa var, ne diyeyim ben yani 20.6 milyar TL’lik vurgunun paravan ağı