Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'den Karabağ açıklaması

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Karabağ'daki operasyonla ilgili açıklama yaptı. Aliyev "gerekli derslerin verildiğine" yönelik ifadeler kullandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Karabağ'daki operasyonla ilgili açıklama yaptı. 

Aliyev şu ifadeleri kullandı:

- Askerlerimiz zorlu coğrafi bölgelerde, zorlu şartlar altında başarıyla görevlerini gerçekleştirdi.

- Operasyonlar sonucunda, düşmanın silah ve teçhizatının bir kısmı yok edildi.

- 10 Kasım 2020’de imzalanan ortak bildiriye aykırı olarak Ermenistan 3 yıl boyunca askeri güçlerini Karabağ’dan çekmedi. 

- Yasadışı Ermeni güçlerin, silahlarını bırakarak, topraklarımızdan çıkmaları ve askeri teçhizatlarını teslim etmeleri şartıyla operasyonun duracağını söylemiştim. 

- Artık yasadışı Ermeni güçlerin Karabağ’dan çıkarılması çalışmalarına başlanılmıştır. 

Karabağ, Azerbaycan toprağıdır ve bunu bütün dünya biliyor.

ERDOĞAN İLE ALİYEV TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile telefonda görüştü. Erdoğan, Azerbaycan'ın başlattığı operasyondaki son duruma ilişkin mevkidaşı Aliyev'den bilgi aldı. 

PUTİN İLE PAŞİNYAN GÖRÜŞTÜ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Karabağ’daki gerginliğin ardından telefon görüşmesi yaptı.
Azerbaycan ordusunun Karabağ’da başlattığı operasyonun sona ermesinin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, telefonda görüştü. Ermenistan'dan yapılan açıklamada, “Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yaptı. Dağlık Karabağ’daki durum ele alındı. Taraflar ayrıca Ermeni - Rus ikili ilişkilerine dair konuya da değindi” denildi.

Günün Manşetleri için tıklayın
Çok Okunanlar
Tarihin en kirli politikacılarından Henry Kissinger öldü Hamas'tan Elon Musk'a çağrı İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’a vize engeli 'Van Gogh Babası' diye biliniyor: Mafyadan devlete 'Ada hediye edeyim' teklifi Deyrizor’da aşiretler ile SDG yeniden karşı karşıya