Cezaevinde şüpheli ölüm: Gardiyan "sus" işareti yaptı

Haber Merkezi

Tutuklu Yılmaz Ekinci'nin Aydın'da şüpheli ölümüne dair davanın ikinci duruşması yarın görülecek. Olayın yaşandığı tarihte aynı cezaevinde bulunan Murat Birgül, darp sonrası aşağı inen bir gardiyanın sus işareti yaparak, mazgalı kapattığını aktardı.

Aydın E Tipi Cezaevi'nde 13 Ocak 2022'de “intihar ettiği” ileri sürülen ancak daha sonra gardiyanlar tarafından yaka paça müşahede odasına götürüldüğüne dair kamera görüntüleri ortaya çıkan 28 yaşındaki Yılmaz Ekinci'nin şüpheli ölümüne dair açılan davanın ikinci duruşması yarın görülecek. Cem A., Mehmet E.D., Mustafa İ., Ömer G.T. ve Taşkın G. isimli gardiyanların "görevi kötüye kullanmak" yargılandığı davanın duruşması, Aydın 1'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Ailenin, ikinci duruşmada tanıkların dinlenilmesi için yeniden başvuracağı öğrenildi.

Olayın tanıklarından Murat Birgül, yaşananları MA'ya anlattı. Olaydan bir gün önce hücrede bulunduğunu söyleyen Birgül, saat 03.00’da uyuduğu sırada bağırış sesleri ile uyandığını belirtti. Açık olan mazgaldan baktığını belirten Birgül, "Hücre 1 ve 2'deki arkadaşlarımız da baktı ve müdahale etmek istedik. Gardiyanlar mazgallarımızı kapattı. Gardiyanlar gittikten sonra 'yeni gelen arkadaş kim?' diye seslendim. Yılmaz kendisi olduğunu söyledi. Gardiyanlar onu dövdüğü için konuşmak istemedi. 'Daha sonra konuşalım' dedi. Ben de uyudum" dedi.

BURNUNDAN KAN GELİYORDU

Ertesi gün saat 10.30'da mahkemesine gidip geldiğini söyleyen Birgül, "Yılmaz'a ne olduğunu sordum. O da 'Çok üstüme geliyorlar. Yaptıklarına anlam veremiyorum' dedi. Yılmaz, başgardiyan Aydın’a, 'Beni üst tarafa koymayın. Orası bir insanın kalabileceği bir yer değil' dedi. Aydın da 'Sen köpek gibi yukarda kalacaksın' dedi. Benim görüş açımdan çıktılar ama 6 gardiyan orada Yılmaz'a vurmaya başladı. Sonra yukarıda kapı kapanırken 'küt' diye bir ses geldi. Büyük bir ihtimal, Yılmaz'ı içeri ittirdiler ve o sırada ses geldi. Gardiyanlar aşağı inerken kıvırcık saçlı bir gardiyan bana sus işareti yaparak, mazgalı kapatıp önümden geçti" ifadelerini kullandı..

KENDİSİNE DAVA AÇILDI

Yemek saatinde ekmekçi gelip mazgalını açtıktan sonra Yılmaz'a seslendiğini fakat cevap alamadığını dile getiren Birgül, "Ekmekçi yukarı çıktıktan sonra gardiyana 'Bunun burnundan kan geliyor' diye seslendi. Gardiyan yukarı çıktı. 'Sağlıkçıyı çağır' dedi. Sağlıkçı geldiğinde boynunun kırık olduğunu söyledi. Gardiyan 'kalp masajı yapsan' dedi. Sağlıkçı 'kalp masajı yapacak bir durum yok' dedi” şeklinde gardiyanlar arasında geçen diyalogları aktardı.

Savcıya verdiği ifadeden kaynaklı gardiyanların kendisine hakaret davası açtığını söyleyen Birgül, "Yılmaz bunları hak etmedi. Gerçekler ortaya çıksın istiyorum" dedi.

Günün Manşetleri için tıklayın
Çok Okunanlar
AYM’den yandaşa: ‘O koltuktan kalk’ Özgür Özel'den Bahçeli'nin 'ittifak' çağrısına yanıt Okul kapısında jandarmalı kontrol: Kıyafeti 'uygunsuz' bulunan öğrenciler mezuniyet törenine alınmadı! TUS sonuçları açıklandı, 4 kadronun yarısı bile dolmadı: "Bu durumun sonuçları yıkıcı olur" MHP'li Yalçın ve Yönter'den, Özgür Özel'e tehdit ve hakaret!