Dana karkas ve kuzu karkas alım fiyatları artırıldı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, dana karkas ve kuzu karkas alım fiyatını, kilogram başına 2 lira artırdıklarını bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Twitter hesabından, dana karkas ve kuzu karkas alım fiyatlarına ilişkin paylaşım yaptı.

Dana karkas alım fiyatını kilogram başına 2 lira artırdıklarını belirten Kirişci, "Besicilerimiz prim ve desteklerle birlikte dana karkasın kilogramını 96 liradan satabilecekler. Et ve Süt Kurumumuz, maliyetlere göre piyasada fiyat oluşmasına katkı sağlayacaktır. Ayrıca kuzu karkas alım fiyatını da 2 lira artırıyoruz. Böylece, kuzu karkasın kilogram alım fiyatı 90 liradan 92 liraya çıkmaktadır. Üreticilerimize hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

Bakan Kirişci, yaptığı diğer paylaşımda da 2022 yılı destekleme kararnamesi kapsamında, Türkiye genelinde hayvan başına 370 lira olan buzağı desteğini 500 liraya yükselttiklerini, ayrıca Türkiye genelinde suni tohumlamadan doğan buzağılara ilave 200 lira ödeyeceklerini belirtti.

Bakanlığın yetiştirici bölgesi olarak belirlediği 22 ilde buzağı başına ilave 100 lira olan desteği yüzde 100 artırarak 200 lira yükselttiklerini söyleyen Kirişci, şunları kaydetti:

"22 ilde yetiştiricilerimize buzağı başına toplamda 900 lira ödeyeceğiz. Türkiye genelinde küçükbaş sürü büyütme desteğini ise 125 liradan 200 liraya çıkarıyoruz. Türkiye genelinde sürü yöneticisi desteğini yüzde 100 arttırarak işletme başına 6 bin liradan 12 bin liraya çıkarıyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun."

Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
Türk-İş Başkanı rakam verdi: Asgari ücret için kırmızı çizgimiz Patron, şirketinin hisseleriyle ilgili konuştu: 60 liradan 180 liraya neden yükseldi, bilmiyorum BİM yöneticisi Galip Aykaç: Bizi terörist ilan edenlere söyleyeceklerimiz var İstanbul'da kasım ayında fiyatı en fazla artan ürünler belli oldu