Dolar yeni haftaya yatay başladı

İstanbul serbest piyasada dolar 18,64 liradan, euro 19,68 liradan işlem görüyor.

Dolar/TL, haftaya yatay başlamasının ardından 18,64 seviyelerinde işlem görüyor.

Cuma günü 18,61-18,70 bandında hareket eden dolar/TL, günü 18,6331 ile önceki kapanış seviyesinin hemen altından tamamladı.

Dolar/TL, yeni haftaya da yatay başlamasının ardından saat 13.00 itibarıyla 18,6370 ile önceki kapanış seviyesinin hemen üzerinden işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro/TL yüzde 0,3 artışla 19,6820'den, sterlin/TL yüzde 0,1 yükselişle 22,9450'den satılıyor.

Cuma günü ABD'de açıklanan tarım dışı istihdamın 263 binle beklentilerin üzerinde gelmesine karşın piyasalarda ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek haftaki toplantısında sıkılaşma hızını yavaşlatacağı ve 50 baz puanlık faiz artırımına gideceği beklentileri gücünü korudu.

Bu gelişme ile küresel dolar talebinin zayıflaması dikkati çekerken, dolar endeksi 104,1'le 28 Haziran'dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Euro/dolar paritesi ise 1,0590'ı test etti.

Analistler, Çin'in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede aldığı tedbirleri yumuşatmasıyla piyasalarda risk iştahının arttığını belirterek, döviz piyasalarının seyrinde gelecek hafta gerçekleştirilecek Fed toplantısına ilişkin beklentilerin temel faktör olmaya devam ettiğini söyledi.

Bugünün veri gündeminde dünya genelinde hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi, Euro Bölgesi'nde perakende satışlar ile ABD'de fabrika siparişlerinin öne çıktığını aktaran analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 103,9'un destek, 106'nın direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol
Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
SPK, yatırım ve emeklilik fonları işlemlerini durdurdu Deprem bölgelerindeki kamu çalışanlarının maaşı erken ödenecek EYT’liler nasıl yanıltıldı? Borsa 5 iş günü kapatıldı