Enflasyonu doğru ölçün, işinizi de doğru yapın

Haber Merkezi

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), dün resmî enflasyon verilerinin açıklandığı saatte Ankara’da bulunan Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) merkezi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve DİSK yönetim kurulunun da katıldığı eylemde “TÜİK gerçekleri açıkla, ekmeğimizle oynama”, “Milyonlar işsiz, milyonlar aç” sloganları atıldı. TÜİK’in enflasyonu bastırdığını belirten Çerkezoğlu, “Halkın hissettiği enflasyon başka, işçinin enflasyonu başka, emeklinin enflasyonu başka. TÜİK’in enflasyonu ise çok başka. TÜİK kendini ‘enflasyonla mücadele kurumu’ olarak görüyor. O yüzden enflasyonu bastırmak için, düşürmek için elinden geleni yapıyor” ifadelerini kullandı. “TÜİK, kamusal bir veri toplama kurumudur ve görevi enflasyonu doğru ölçmektir. Halka doğru bilgi vermektir” diyen Çerkezoğlu, “TÜİK yönetimine sesleniyorum. Enflasyonu doğru ölçün, işinizi doğru yapın. Şeffaf davranın, daha fazla detay açıklayın. Enflasyon hesaplamasını, detay verileri sendikaların, bilim dünyasının denetimine açın, kamuoyuyla paylaşın” vurgusunu yaptı.

YOKSULLUK GERÇEK

Sinop’ta KESK üyesi memurlar, TÜİK’in açıkladığı haziran ayına ilişkin enflasyon verilerini Uğur Mumcu Meydanı’nda yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti. KESK’liler, üzerinde “Rakamlar yalan, yoksulluk gerçek” yazan pankart açtı. KESK Sinop Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Berker Şahin “TÜİK’in ısmarlama enflasyon oranlarına göre yıllık enflasyon yüzde 73,5, gıda enflasyonu yüzde 91, ulaştırma enflasyonu yüzde 108’e ulaşmışken sokaktaki enflasyon bu oranların çok üzerindedir. Bir grup azınlık servetine servet katarken krizin faturası emekçi halka ödetilmek istenmektedir" dedi.

Günün Manşetleri için tıklayın
En Çok Okunan Haberler
Gelir vergisi zammı yedi Antalya'da yabancılar kiralarını ödemeden gidiyor Ağbaba: Kur Korumalı Mevduat 150 bin yeni milyoner yarattı Yoksula konuta AKP engeli