Erdoğan deprem bölgesinde: 'Burası CHP’li' demedik, 'bunlar da vatandaşımız' dedik

Depremin vurduğu İskenderun’da temel atma töreninde konuşan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'li büyükşehir belediyelerini hedef aldı. 11 ili vuran depremlerin ardından aktif olarak sahada çalışmalarını yürüten CHP'li belediyelerin deprem bölgelerine gitmediklerini savunan Erdoğan, "Ana muhalefetin 11 büyükşehir belediyesi var. Nerede o belediyeler, acaba birisi buralara uğradı mı?" ifadelerini kullandı. Erdoğan, "Biz 'burası da CHP’li demedik. Biz ne dedik; 'Bunlar da bizim vatanımız' dedik" diye konuştu.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay İskenderun'da Deprem Konutları ve Yeni Devlet Hastaneleri Temel Atma Töreni'nde açıklamalarda bulundu. Burada yaptığı konuşmada, Hatay'da 100 bin binadaki 338 bin bağımsız bölümün yıkık, acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı olarak kullanılamaz hale geldiğini anımsatan Erdoğan, Hatay'da toplam 238 bine yakın konutu ve köy evi yapılacağını bildirdi. Erdoğan, "Biz burası da CHP’li demedik. Biz ne dedik; 'Bunlar da bizim vatanımız bunlar da bizim vatandaşımız' dedik" diye konuştu.

Konuşmasında, CHP'li büyükşehir belediyelerini hedef alan Erdoğan, belediyelerin deprem bölgesinde faaliyet göstermediklerini iddia etti. "Ana muhalefetin 11 büyükşehir belediyesi var. Nerede o belediyeler" ifadelerini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti: "Acaba birisi buralara uğradı mı?"

Konuşmasının son bölümünde 14 Mayıs seçimlerine işaret eden Erdoğan, "(Güvenli binalar) 14 Mayıs seçimlerinde yeniden ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimizde bu konu hükümet programımızın taviz verilmez maddesi olacak" diye konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Hamdolsun, yaklaşık bir buçuk ay içinde arama-kurtarma çalışmalarının bittiği, enkaz kaldırma faaliyetlerinin hızla sürdüğü, geçici barınma merkezlerinin yaygınlaştırıldığı, kalıcı konutların inşasına başlandığı bir döneme girdik.

Geçici barınma için 125 bini AFAD tarafından olmak üzere 156 bin çadır dağıtılmış veya kurulmuştur. AFAD tarafında 22 bin ve bağış olarak da 14 bin olmak üzere toplam 36 bin konteynerin alt yapısı kurulumu nakli sürmektedir.

Bu konteyner sayısı, mevcut başvuruyu fazlasıyla karşılayacak seviyededir. Yaklaşık 309 bin aileye 10 bin liraya ödemeler yapılmış, 101 bin aileye de 15 bin liralık taşınma paralarının ödenmesine başlanmıştır. Kalıcı konutlarla ilgili hazırlıkları da inşaat safhasına getirdik. Birileri bize kalıcı konutların yapımı konusunda acele ettiğimizi söylüyor. İleri sürülen gerekçelerin geçerliliğin olmadığını, Van, Elazığ depremlerinde yaptığımız çalışmalarda gördük. Milyonlarca vatandaşımızın kimsenin keyfini bekleyecek dermanı, sabrı yoktur.

Dünyada, 500 KM'lik bir alana yayılan, böylesine büyük bir felaketin yıkıcı etkilerini bu kadar kısa sürede üstesinden gelip kalıcı konutların inşasına başlayabilecek başka bir ülke bulamazsınız.

CHP'Lİ BELEDİYELERİ HEDEF ALDI

Biz burası da CHP’li demedik. Biz ne dedik; 'Bunlar da bizim vatanımız bunlar da bizim vatandaşımız' dedik. Ana muhalefetin 11 büyükşehir belediyesi var. Nerede o belediyeler, acaba birisi buralara uğradı mı? Meydanlarda bol keseden atıp göreve gelince unutanlardan da olmadık.

Hatay'da 100 bin binadaki 338 bin bağımsız bölüm, yıkık, acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı olarak kullanılamaz hale gelmiştir. Hatay'da toplam 238 bine yakın konutu ve köy evini yaparak hak sahiplerine teslim etmeyi planlıyoruz. Bugün Hatay'da temelini atacağımız 3 bin 122 konut ile birlikte 22 bin 467 konutun inşası fiilen başlamıştır.

Geçtiğimiz 20 yılda pek çok iş yaptık. Önemli iyileştirmeler sağladık. Ama görüyorum ki daha fazlasını daha hızlı bir şekilde yapmaya ihtiyacımız var. Buradan İstanbul başta olmak üzere ülkemizin her yerindeki vatandaşlarıma sesleniyorum. Eğer binanız depreme dayanıklı değilse, sel veya heyelan tehdidi altındaysa, başka bir sıkıntısı sorunu varsa, hiç vakit kaybetmeden dönüşüm sürecini lütfen başlatın.

14 Mayıs'a hazır mıyız? 14 Mayıs'ta şu terör örgütüyle kucak kucağa yürüyenlere gereken dersi vermeye hazır mıyız? Yavrularımızı annelerinin kucağından alıp Kandil'e kaçıranlara gereken dersi vermeye hazır mıyız? Bunun için ben sizlerden bize güvenmenizi, bizim yanımızda yer almanızı istiyorum. Beraberce nice başarıları kazandık, yıkımların üstesinden de geleceğiz."

Günün Manşetleri için tıklayın
Çok Okunanlar
"Karma eğitim zorunlu değil" diyen Yusuf Tekin, Milli Eğitim Bakanı oldu Kılıçdaroğlu, LGS sınavına giren öğrencilere başarılar diledi Mehmet Şimşek'in 'rasyonel zemine dönme' mesajı ne anlama geliyor? Bakanlığı sona eren Soylu'dan ilk açıklama ABD Büyükelçisi'nin damadı da kabinede